Hlavní obsah
Kardinál Philippe Barbarin před soudem Foto: Emmanuel Foudrot, Reuters

Ve Francii začal monstrproces s církevními hodnostáři kvůli pedofilii

Před soudem v Lyonu v pondělí poprvé stanul kardinál a dlouholetý arcibiskup tohoto francouzského města Philippe Barbarin a dalších pět církevních hodnostářů, kteří čelí obvinění, že zatajovali sexuální zneužívání nezletilých jiným duchovním. Podle agentury AP jde o dosud nejvýznamnější proces ve Francii týkající se sexuálního skandálu v katolické církvi.

Kardinál Philippe Barbarin před soudem Foto: Emmanuel Foudrot, Reuters
Ve Francii začal monstrproces s církevními hodnostáři kvůli pedofilii

Šestice duchovních z lyonské diecéze je souzena kvůli činům kněze Bernarda Preynata. Ten mezi lety 1986 a 1991 zneužíval mladé skauty a Barbarin a další údajně po odhalení této skutečnosti nezakročili adekvátním způsobem.

Obvinění proti Preynatovi se na veřejnosti objevila až v roce 2015. Kněz se k činům na začátku následujícího roku přiznal a letos má být rovněž souzen. Před soudem dříve řekl, že o jeho činech věděly církevní úřady, které mu proto zakázaly další práci se skauty, které se předtím věnoval téměř 20 let.

Po příchodu k soudu se zřejmě kardinál Philippe Barbarin krátce pomodlil.

Foto: Emmanuel Foudrot, Reuters

"Nikdy jsem se nesnažil tajit nebo dokonce krýt tyto strašné činy," řekl podle agentury AFP soudu 68letý kardinál Barbarin, který dorazil do soudní síně obklopen desítkami fotografů a kameramanů. Poté, co usedl na lavici obžalovaných, sepnul na chvíli ruce a zavřel oči, jako by se modlil.

Barbarin se podle AFP dozvěděl o případech sexuálního zneužívání v prvním desetiletí tohoto století, což jej v roce 2010 vedlo ke schůzce s Preynatem. Kněz jej prý tehdy ujistil, že již žádné podobné činy nepáchá, načež se Barbarin přestal o věc zajímat.

"Všichni mi vyčítají, že jsem mu uvěřil," prohlásil u soudu kardinál, podle něhož církev v minulosti nezjistila žádná fakta, na jejichž základě by šlo Preynata soudit.

Proces budí velký zájem médií i veřejnosti

Foto: Emmanuel Foudrot, Reuters

Barbarinův případ podle francouzských médií vrhá stín na lyonskou diecézi, kterou vede od roku 2002, i na celou francouzskou katolickou církev. Podle AFP ztělesňuje proces s Barbarinem krizi církve sužované po celém světě nepřijatelným jednáním některých představitelů a mlčením jiných.

Poté, co v roce 2015 vyšla najevo obvinění proti Preynatovi, stal se objektem vyšetřování i Barbarin, který měl podle obětí pedofilního kněze úřadům ohlásit sám, neboť o jeho dávných prohřešcích věděl. Po šesti měsících práce a deseti hodinách výslechů kardinála ale lyonská prokuratura jeho stíhání zastavila. Skupina obětí poté využila specifický nástroj francouzského práva a obrátila se přímo na trestní tribunál.

"Tento proces je soudní divadlo. V síni máme víc novinářů než zástupců veřejnosti," prohlásil Xavier Vahramian, advokát Régine Maireové, která v minulosti vedla lyonské centrum pro asistenci obětem pedofilních kněží. Obhajoba mimo jiné protestovala proti "absenci jasné a přímé osobní újmy", která je podle ní dána tím, že stěžovatelé a obvinění nikdy nepřišli do styku.

Nic jste nepochopili

"Nepochopili jste vůbec nic o utrpení těchto obětí sexuálního zneužívání, které i v dospělosti nejsou schopné se vymanit z tohoto stavu šoku. Jejich osobní újmu tvoří skutečnost, že byly vaším mlčením v tomto stavu drženy," reagovala za druhou stranu právnička Nadia Debbacheová.

Pokud soud stížnost předloženou devíti osobami uzná, hrozí šestici obviněných za zatajení sexuálního zneužívání nezletilých až tříleté vězení a pokuty ve výši 45 000 eur (více než milion Kč). Barbarin a další čelí také obvinění, že neposkytli pomoc osobě v ohrožení.

V podobných případech už byli ve Francii odsouzeni dva biskupové. V roce 2001 biskup diecéze Bayeux-Lisieux a loni někdejší biskup Orléans.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků