Hlavní obsah

V troskách v Aquile nalezli papežskou bulu z roku 1294

V troskách italského města Aquila byla devět dní po ničivém zemětřesení nalezena bula papeže Celestýna V. z roku 1294. O vzácném nálezu informovala místní radnice. Záchranáři také stále vyzvedávají kulturní památky z poničené místní baziliky, v níž byl Celestýn V. ve 13. století uveden do úřadu. Budova byla zemětřesením poničena a hrozí, že spadne.

V troskách v Aquile nalezli papežskou bulu z roku 1294

Dokument byl uchováván v paláci Margherita ve věži, která se při zemětřesení částečně zřítila. Je znám jako "bula odpustků", protože sliboval všem vyzpovídavším se kajícníkům, kteří překročí "svatou bránu" baziliky Santa Maria di Collemaggio v Aquile, odpuštění jejich hříchů. V troskách byl nalezen také klíč od této brány.

Poničená bazilika byla proslaveným poutním místem, protože v ní byly uchovávány pozůstatky tohoto papeže. Ty se minulý týden podařilo vyzvednout a přenést do bezpečí.

 

Záchranáři vyzvedávají poničený obraz z baziliky v Aquile.
FOTO: ČTK/AP

Středoitalský kraj Abruzzo postihlo zemětřesení 6. dubna nad ránem. Zemřelo 294 lidí, z toho 20 dětí. V některých vesnicích nezůstal nepoškozen jediný dům. Od ničivého zemětřesení, které mělo sílu 6,3 stupňů Richterovy škály zaznamenala oblast tisíce menších otřesů. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků