Hlavní obsah

V Polsku interrupce úplně nezakáží

Polští poslanci po bouřlivé diskuzi v pátek zamítli dva  návrhy ultrakatolické Ligy polských rodin (LPR) na radikální změnu části ústavy, která se týká ochrany života od početí a znamenala by úplný zákaz interrupcí. Parlament neschválil ani dva prezidentské návrhy stanovící právní ochranu člověka od početí. LPR chce také prosadit zákaz rozvodů.

V Polsku interrupce úplně nezakáží

Návrhy ultrakatolické Ligy polských rodin (LPR) by vedly k úplnému zákazu interrupcí a vyloučily by možnost legalizace eutanazie, nezískaly ale potřebnou dvoutřetinovou podporu přítomných poslanců.

Další dva byly prezidentské návrhy, podle nichž "život podléhá od početí právní ochraně", ty by ale k úplnému zákazu interrupcí nevedly. Dokumentu však právníci a někteří poslanci vytýkali nepreciznost a nekonkrétnost. Protože někteří poslanci vládní strany Právo a spravedlnost nechtějí podpořit prezidentský návrh, rozhořel se uvnitř největší vládní strany spor.

O změně ústavy se diskutuje v Polsku několik měsíců. Návrh LPR, kvůli němuž by se musel změnit interrupční zákon a umělé přerušení těhotenství by bylo úplně zakázáno, rozdělil společnost. Již nyní přitom patří polský zákon o interrupcích k nejpřísnějším v Evropě.

LPR chce zakázat rozvody

Ultrakatolická Liga polských rodin (LPR) chce také zakázat rozvody. Sejm by měl přijmout chartu práv polských rodin, podle níž pouze manželé mají poslání dávat život, a tak nelze vykonávat umělá přerušení těhotenství ani sterilizace. Nejnovější nápad této radikální katolické strany zatím nemá takovou podporu, aby prošel parlamentem. V příslušném výboru proti zapsání charty rodinných práv do ústavy hlasovali poslanci opozice i koalice. Ale o definitivním smetení celého projektu musí ještě rozhodnout celá dolní komora parlamentu.

V chartě se praví, že rodina by se měla být opírat o manželský svazek ženy a muže. Rodiče mají právo sexuálně vychovávat dítě doma, nikoliv ve škole. Rodině podle návrhu může škodit sterilizace, interrupce a antikoncepce.

Podle opozičních poslanců návrh LPR zesměšňuje polskou vládu nejen v očích Poláků, ale i za hranicemi, podobně jako předchozí nápady LPR, jako například zakázat propagaci homosexuality.

Boje i o obchody

V Polsku nyní ale řeší i otázku, zda uzákonit, že mají mít obchody o církevních a státních svátcích zavřeno, nebo to nechat na uvážení majitelů a nezasahovat jim do jejich práv. Návrh zákazu prodeje podal poslanec Stanislaw Szweda z vládní strany Právo a spravedlnost. Návrh podporuje několik stran a podle průzkumu veřejného mínění také 60 procent Poláků.

V minulosti polští poslanci několikrát navrhovali, aby obchody byly zavřeny v neděli. Návrh dokonce jednou schválil parlament, ale nakonec ho vetoval tehdejší prezident Aleksander Kwašniewski. Poslanec Szwed proto přišel s kompromisem, omezit prodej pouze o dvanácti svátcích.

"Chtěl jsem navrhnout zákaz i o nedělích, ale experti mi řekli, že tak radikální zápis v zákoně by nebyl dobrý. Znamenal by zrušení až 27 000 pracovních míst," vysvětlil Szwed. Podle něj by měli poslanci jeho projekt podpořit, pokud jim záleží na ženách. Právě zaměstnankyně supermarketů a hypermarketů musejí o nedělích a svátcích být v práci.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků