Hlavní obsah
 

V Polsku hoří ornitologický ráj Biebrzanský národní park

Přes 350 profesionálních a dobrovolných hasičů, vojáků a policistů likviduje v Biebrzanském národním parku na severovýchodě Polska rozsáhlý požár. V místě, které je nazýváno ornitologickým rájem, začalo hořet v neděli. Hašení komplikuje obtížný terén a skutečnost, že v rašeliništích může oheň doutnat mnoho týdnů.

 
V Polsku hoří ornitologický ráj Biebrzanský národní park

Biebrzanský park se rozkládá na více než 59 tisících hektarech a patří k největším parkům v Polsku. Pokrývají ho především bažiny a mokřady. V současné době je ale hladina řeky Biebrzy na extrémně nízké úrovni kvůli přetrvávajícímu suchu a obvykle vlhká rašelina je nyní suchá jako sláma.

Požár nejspíš způsobilo nelegální vypalování staré trávy místními rolníky, přestože za to hrozí vysoké pokuty i vězení.

V boji s živlem pomáhaly hasičům helikoptéry a drony, které monitorovaly plameny v místech, kde by mohly ohrozit další lokality.

„V noci jsme stáhli část sil, ale operaci jsme nepřerušili, pouze omezili na tyto rizikové zóny. Hlavní bylo, aby se oheň nerozšířil na nová místa,“ citovala mluvčího hasičů agentura PAP.

Není to ale jediná událost, s níž se hasiči potýkají. Během čtvrtka vyjeli k téměř tisícovce požárů. Sedm lidí bylo zraněno, při požárech rodinných domů v Podkarpatském a Mazovském vojvodství zemřeli dva lidé.

Za požáry stojí dlouhodobé sucho i špatné povětrnostní podmínky. Pokud budou stejné podmínky včetně silného větru přetrvávat i v následujících dnech, lesníci zváží zákaz vstupu do lesů, uvedl polský Výzkumný institut lesnictví (IBL).

Nejvyšší stupeň rizika lesních požárů neplatí pouze v částech Pomořanského a Západo-Pomořanského vojvodství na severu Polska, kde je však vyhlášen druhý stupeň rizika.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků