Hlavní obsah
Policie v Oděse začala propouštět osoby zadržené při pátečních násilnostech. Dav venku je vítal jako hrdiny. Foto: Gleb Garanich, Reuters

V Oděse propukají další nepokoje, propuštěné radikály vítá dav jako hrdiny

Další násilnosti vypukly v neděli v přímořské Oděse na jihu Ukrajiny poté, co tam v pátek zahynuly desítky lidí při potyčkách mezi proruskými a proukrajinskými aktivisty a následném požáru Domu odborů. Během návštěvy předsedy vlády Arsenije Jaceňuka zaútočili proruští radikálové na městskou policejní správu. Policie později začala propouštět osoby zadržené při pátečních násilnostech.

Policie v Oděse začala propouštět osoby zadržené při pátečních násilnostech. Dav venku je vítal jako hrdiny. Foto: Gleb Garanich, Reuters
V Oděse propukají další nepokoje, propuštěné radikály vítá dav jako hrdiny

K násilnostem došlo krátce po Jaceňukově projevu, v němž obvinil z páteční tragédie Rusko, které podle něj stojí v pozadí pečlivě připravené provokace.

Od nedělního rána skupina proruských radikálů blokovala místní policejní stanici, kde jsou zadržováni údajní viníci pátečních nepokojů. K davu se během dne připojilo asi tisíc dalších lidí, kteří se předtím zúčastnili protestní demonstrace před vypáleným sídlem oděských odborů.

Lidé si připomínají oběti tragického požáru, který vzplál při potyčkách mezi proruskými a proukrajinskými aktivisty.

Foto: Sergei Karpukhin, Reuters

Před policejní stanicí došlo k několika šarvátkám s policií, podle agentury Interfax byli zraněni nejméně dva policisté a jeden demonstrant. Podle očitých svědků se rozhořčený dav více než 2000 lidí, který volal "Fašisti", odhodlal k útoku na budovu, rozbil několik oken a pomocí náklaďáku prorazil vstupní vrata.

V Oděse znovu propukají nepokoje.

Foto: Gleb Garanich, Reuters

Zabarikádovaná policie začala pak zadržované podle agentury AFP jednoho po druhém propouštět. Dav venku je vítal jako hrdiny.

Premiér chce vyšetřit jednání policie

Premiér komentoval tragický incident, při němž zahynulo 46 mladých lidí a 200 dalších bylo zraněno. Většinu obětí si podle médií vyžádal požár v místní odborové centrále, kam se ukryli proruští radikálové před odvetou davu fotbalových fanoušků, které předtím napadli.

Policie v Oděse začala propouštět osoby zadržené při pátečních násilnostech. Dav venku je vítal jako hrdiny.

Foto: Gleb Garanich, Reuters

Jaceňuk páteční tragédii označil za "provokaci proti občanům, Oděse a celé Ukrajině". Zdůraznil, že povinností policie bylo obětem na lidských životech zabránit. "Je třeba najít všechny zločince a organizátory, všechny, kdo pod ruským vedením zahájili smrtelný útok na Ukrajinu a Oděsu. Je třeba vyšetřit činnost všech vyšších úředníků zdejší policie," řekl.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

Projev ukrajinského premiéra Arsenije Jaceňuka v Oděse

Video: Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků