Hlavní obsah
Německá kancléřka a předsedkyně CDU Angela Merkelová Foto: Ferdinand Ostrop, ČTK/AP

V Německu může dál vládnout Merkelová, politici se dohodli

Televize ZDF uvedla, že většina SPD podpořila vstup do koalice se stranami CDU und CSU. V Německu tak nadále může vládnout kancléřka Angela Merkelová.

Německá kancléřka a předsedkyně CDU Angela Merkelová Foto: Ferdinand Ostrop, ČTK/AP
V Německu může dál vládnout Merkelová, politici se dohodli

Ve stranickém hlasování SPD koalici s Merkelovou podpořilo 66 procent hlasujících, proti bylo jen 34 procent. Původně se čekalo, že výsledek bude těsnější. SPD se ale podařilo prosadit většinu programu a dostane i důležitá ministerstva, takže odpor proti koalici ochladl.

Popularita Merkelové sice poklesla hlavně v souvislosti s migrační krizí, strany ale nenašly lepší řešení než velkou koalici. Křesťanští demokraté schválili koaliční smlouvu s Křesťanskosociální unií (CSU) a sociální demokracií (SPD) drtivou většinou už koncem února. Z 975 členů bylo jen 27 proti.

Německo bylo pět měsíců v nejisté situaci, nedařilo se sestavit vládu. Koaliční smlouva podle kancléřky zavádí důležitá opatření ohledně rodin, školství, zdravotnictví, bezpečnosti či hospodářství.

Německá ministryně obrany Ursula von der Leyen v Tallinu na setkání ministrů obrany EU

Foto: Ints Kalnins, Reuters

V září zaznamenala její unie CDU/CSU nejhorší volební výsledek v poválečné historii. Merkelová uvedla, že všichni byli zklamáni a uvědomuje si, že strana teď bude muset pracovat na tom, aby získala důvěru Němců.

Ačkoliv koalice trvá, nová vláda bude úplně jiná, mladší. Ze starých ministrů křesťanských demokratů zřejmě zůstane jen Ursula von der Leyenová na ministerstvu obrany.

Anketa
Jak hodnotíte vládu Angely Merkelové?
Skvělá
8.9 %
Průměrná
1.6 %
Špatná
89.5 %
Celkem hlasovalo 5613 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků