Hlavní obsah
Modiglianiho Sedící muž opírající se o hůl

V kauze Panama Papers zabavili Modiglianiho obraz za půl miliardy

Obraz slavného italského malíře Amedea Modiglianiho zabavila v Ženevě švýcarská policie na základě informací o skutečném majiteli, uniklých v takzvaných panamských dokumentech (Panama Papers). Informovala o tom dnes agentura AFP. Obraz Sedícího muže s holí z roku 1918 zkonfiskovali původnímu židovskému majiteli během druhé světové války nacisté.

Modiglianiho Sedící muž opírající se o hůl
V kauze Panama Papers zabavili Modiglianiho obraz za půl miliardy

Malbu policisté zabavili současnému majiteli již minulý týden, uvedl mluvčí ženevského státního zastupitelství Henri Della Casa. Zásah policie provedla ve zvláštním komplexu budov v Ženevě, který slouží k uchovávání uměleckých předmětů a dalších sběratelských kusů. Platí v něm zvláštní celní a daňová pravidla.

Obraz v odhadované hodnotě asi 25 miliónů dolarů (592 miliónů Kč) odebrali židovskému sběrateli Oscaru Stettinerovi v roce 1941 nacisté a v roce 1944 ho prodali v aukci. Po druhé světové válce Stettiner požádal o jeho vrácení, obraz se ale tehdy nepodařilo dohledat.

V roce 1996 se obraz dostal do majetku offshorové společnosti Art Center, kterou podle nedávno uniklých dokumentů založila panamská právní společnost Mossack Fonseca.

Podle panamských dokumentů je současným majitelem Art Center – a tedy i obrazu – rodina Nahmadových, která však vlastnictví firmy dlouhodobě popírala. Švýcarské úřady nyní zahájily trestní stíhání.

"Nemohl bych v noci spát, kdybych věděl, že vlastním kradený předmět," uvedl v reakci na odhalení sběratel David Nahmad, který je sám židovského původu.

Od roku 2011 o vydání obrazu usiluje Stettinerův vnuk Philippe Maestracci.

Podle takzvaných panamských dokumentů ukrývají desítky prominentních politiků, byznysmenů a sportovců z řady zemí světa svůj majetek v daňových rájích, aby se vyhnuly jeho zdanění ve své zemi. Na únik zpráv reagovalo oznámením o zahájení vyšetřování už několik hlav států a vlád.

Dokumenty se týkají údajně i 283 Čechů, kteří drží akcie jedné nebo více offshorových firem.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Související články

Výběr článků