Hlavní obsah
Socha Imre Nagye Foto: Profimedia.cz

V Budapešti odstranili sochu Imre Nagye popraveného v roce 1958

Z budapešťského náměstí nedaleko budovy maďarského parlamentu odstranili v pátek sochu premiéra Imre Nagye, popraveného po potlačení protikomunistického povstání v roce 1956. Na uvolněné místo se má vrátit památník národních mučedníků, který původně v roce 1934 odhalil Miklós Horthy.

Socha Imre Nagye Foto: Profimedia.cz
V Budapešti odstranili sochu Imre Nagye popraveného v roce 1958

Proti odstranění Nagyovy sochy protestovala jeho vnučka Katalin Jánosiová i Společnost Imre Nagye, která zdůraznila, že socha je soukromým majetkem. „Socha není majetkem státu ani města,“ upozornila společnost.

Opozice a pamětníci povstání z roku 1956 uspořádali v pátek večer pietní vzpomínku na místě, kde socha stála.

Dělníci odstraňují most, který byl součástí sochy Imre Nagye.

Foto: MTI

Socha má podle oficiálního oznámení projít rekonstrukcí a poté má být vystavena na jiném budapešťském náměstí. Odstranění Nagyovy sochy je součástí celkové rekonstrukce okolí budovy maďarského parlamentu do předválečné podoby.

Nagyova socha byla odhalena v roce 1996 u příležitosti stého výročí jeho narození. Nagy byl komunistický politik, ale v revoluci v roce 1956 se přidal na stranu povstalců a vyhlásil neutralitu Maďarska. Po krvavém potlačení povstání sovětskými vojsky byl v roce 1958 popraven. Současný premiér Viktor Orbán nastartoval svou politickou kariéru v roce 1989 ostrým projevem na symbolickém pohřbu Nagye a dalších mučedníků z roku 1956.

Kritici Orbánovy vlády poukazují především na to, že při startu politické kariéry mu Nagyova komunistická minulost nevadila, nyní mlčky přihlíží odstranění sochy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků