Článek
Na záběrech jsou Alžběta, její mladší sestra Margaret, jejich matka a strýc, který se posléze stal králem Eduardem VIII. Právě on měl být tím, kdo děti a švagrovou k hajlování vyprovokoval. Eduard se netajil sympatiemi k nacismu. Králem byl necelý rok, trůnu se vzdal poté, co odmítl ukončit vztah s rozvedenou Američankou Wallis Simpsonovou.
Snímek je z roku 1933, tedy z doby, kdy Hitler nastoupil v Německu k moci. Do začátku války zbývalo šest let.
Po Edvardovi VIII na trůn nastoupil otec Alžběty a Margaret Jiří VI. Ten na záběrech není. Během války vystupoval proti nacismu a prokázal velkou oddanost zemi během letecké války o Británii. Odmítl s rodinou například opustit bombardovaný Londýn.

Rodina pozdějšího krále Jiřího VI. Současná královna Alžběta II. je na snímku uprostřed.
„V době natáčení nikdo nevěděl, jak krutou cestou se dějiny vydají. Film ukazuje hrající si rodinu, která v jednu chvíli opakuje gesto, jež v té době často vídala ve zpravodajském filmu," uvedla agentura.
Svědectví životního postoje
Podle The Sun jsou záběry "fascinujícím svědectvím" o životních názorech Eduarda. Podle historiků měl pro nacistické myšlenky porozumění, s Hitlerem se setkal a názory nezměnil ani po vypuknutí války v roce 1939.
Buckinghamský palác vyjádřil nad zveřejněním videa zklamání. „Je politováníhodné, že film, který byl natočen před 80 lety a očividně patří do osobního archivu Jejího Veličenstva, byl tímto způsobem zneužit," uvedl mluvčí královského dvora.
The Sun na svých webových stránkách nevysvětlil, jak se k záznamu dostal. Předal mu ho prý zdroj, "který je přesvědčen, že (záběry) mají velký historický význam a vyvolají zájem veřejnosti".
List cituje mínění britského historika Jamese Hollanda, podle něhož "by se ve 30. a 40. letech v Británii sotva našlo dítě, které si žertem nezkusilo nacistický pozdrav".