Hlavní obsah
Nový předseda britského parlamentu Lindsay Hoyle. Foto: Jessica Taylor, ČTK/AP

V Británii před volbami rozpustili parlament

Pět týdnů před plánovanými prosincovými volbami byl rozpuštěn britský parlament. Dolní sněmovna o tom po půlnoci informovala na svém twitterovém účtu.

Nový předseda britského parlamentu Lindsay Hoyle. Foto: Jessica Taylor, ČTK/AP
V Británii před volbami rozpustili parlament

Znovu se poslanci ve Westminsterském paláci v Londýně sejdou až 16. prosince. Volby, jejichž konání ve středu premiér Boris Johnson formálně oznámí, se uskuteční 12. prosince. Vyřešit mají především pat kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie.

Poslanci dolní komory britského parlamentu vypsání předčasných parlamentních voleb schválili na návrh vlády minulý týden. Podle zákona z roku 2011 musí být parlament rozpuštěn nejpozději 25 pracovních dní před volbami.

Poslední sněmovní schůze trvala podle parlamentního webu tři týdny a dva dny a poslanci během ní stihli vyslechnout, projednat a schválit tradiční královninu řeč, která stanoví priority vlády, zvolit Lindsayho Hoylea novým předsedou Dolní sněmovny a také se poprvé od roku 1982 mimořádně sejít v sobotu.

Na říjnové sobotní schůzi hlasovali zákonodárci o nové brexitové smlouvě, kterou vyjednal premiér Johnson s Bruselem. Nakonec ale její schvalování odložili a následně odmítli schválit harmonogram projednání prováděcího zákona k brexitu. To vedlo vládu k rozhodnutí uspořádat předčasné volby.


yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků