Hlavní obsah
Demonstrující davy v Berlíně Foto: Markus Schreiber, ČTK/AP

V Berlíně demonstrovalo nejméně 150 000 lidí proti obchodní dohodě s USA

Do ulic Berlína v sobotu vyšlo přes 150 000 lidí, aby protestovali proti dohodě o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy (TTIP) a proti podobné obchodní dohodě s Kanadou (CETA). S odvoláním na policii o tom informovaly tiskové agentury. Pořadatelé protestní akce počet účastníků odhadli až na 250 000.

Demonstrující davy v Berlíně Foto: Markus Schreiber, ČTK/AP
V Berlíně demonstrovalo nejméně 150 000 lidí proti obchodní dohodě s USA

Protestní pochod vedl od hlavního vlakového nádraží k Vítěznému sloupu v centru města a podle jednoho z pořadatelů byl jednou z největších demonstrací v Německu za poslední léta. Akce se podle agentury Reuters obešla bez problémů a dohlíželo na ni zhruba 1000 policistů.

Demonstrující davy v Berlíně

Foto: Markus Schreiber, ČTK/AP

Foto: Gregor Fischer, ČTK/AP

Foto: Gregor Fischer, ČTK/AP

Demonstraci uspořádal Německý odborový svaz (DGB) a další spotřebitelské a ekologické organizace, a to pod heslem „Za spravedlivý světový obchod”. Obávají se, že dojednávaná dohoda o volném obchodu s USA ohrozí stávající míru ochrany spotřebitelů i životního prostředí, kterou EU garantuje. Výhrady vyjadřují i k dohodě s Kanadou, která už je schválená a vyzývají, aby nebyla ratifikována.

Podobná demonstrace se konala i v Amsterodamu, kde na ni dorazily tisíce účastníků. Protestního pochodu centrem hlavního města Nizozemska se podle pořadatelů účastnilo více než 7000 lidí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků