Hlavní obsah

V Baltu se objevili delfíni

V Baltském moři se po více než 150 letech objevili delfíni. Polští rybáři natočili na video skupinu čtyř vodních savců, kterak se ponořují a vynořují nedaleko břehu u města Leba. Odborníci z univerzity v Gdaňsku považují přítomnost delfínů v Baltu za senzační, uvedl v pátek profesor Krzysztof Skór.

V Baltu se objevili delfíni

"Rybáři natočili záznam před měsícem, ale my jsme tento materiál dostali teprve teď," řekl v pátek novinářům Krzystof Skór z gdaňské univerzity. Autoři záběrů sami nevěděli, zda skutečně natočili delfíny. Rybáři si mysleli, že mohli natočit jiné mořské savce - sviňuchy.

"Jsou to na sto procent delfíni," potvrdil odborník. Sviňuchy plavou jiným způsobem. Navíc je na videu vidět i typické vysoké srpovité ploutve, uvedl Skór.

Univerzita v Gdaňsku nyní rozesílá informaci do sousedních přímořských států, aby zjistila, zda záběry kytovců v moři nemají také jinde. Naposledy se tito kytovci objevili v Baltu u polského pobřeží v roce 1852. V západní části tam tehdy bylo nalezeno pět mrtvých delfínů.

Baltské moře je mnohem mladší než Atlantik, proto se tam různé druhy vodních živočichů občas jen zatoulají, aby prozkoumaly, zda je tu dobré místo pro život, vysvětlil Skór. Zda se bude delfínům v Baltu líbit, zatím odborníci nevědí. Podotýkají, že tito kytovci jsou nároční na životní podmínky a jen tak někde se neusadí.

Loni se v Baltském moři objevila velryba - šlo o keporkaka. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků