Hlavní obsah

Únosy mladých dívek sužují Kavkaz a šíří se do Ruska

V kavkazských oblastech Ruska, zejména v Čečensku a Ingušsku, se unášejí mladé dívky jako nevěsty. Podle listu Izvěstija k podobným případům dochází každý týden. Dívky jsou znásilněné a násilník se pak přijde rodině představit jako ženich. Čečenský prezident Ramzan Kadyrov jako trest za únosy nevěst chce udělovat pokutu ve výši miliónu rublů (600 000 korun).

Únosy mladých dívek sužují Kavkaz a šíří se do Ruska

"V Čečensku a Ingušsku skoro neuplyne týden bez únosu děvčat," napsal v pátek list Izvestija. "Na internetu se pravidelně objevují videozáznamy, na nichž muži táhnou křičící děvčata do aut. Úřady zavírají oči a snaží se vše vydávat za nevinnou nezbednost," dodal deník s tím, že podle místních obyvatel prý únosy předcházejí až polovině svateb; podle jiných odhadů pětině.

Rodiče jsou nuceni souhlasit se sňatkem dcery s únoscem, protože jiného ženicha by pro zneuctěné děvče sotva našli.

Zároveň jde i o cestu, kterou se ženich zbavuje tíživé povinnosti vyplatit za nevěstu velmi vysoké věno, a tak dochází i k únosům, na nichž se mladý pár předem domluvil.

Podle Kadyrova má únosce "zhanobené" rodině vyplatit milión rublů, a to bez ohledu na případný jiný trest. Odpovědnost, aby se tak stalo, má nést nejen viník, ale i duchovní, který zinscenuje sňatek únosce s obětí.

Ruské zákony totiž "krádež nevěsty" nepostihují. Za únos sice hrozí nejméně čtyři roky vězení, ale paragraf zbavuje únosce postihu, pokud oběť dobrovolně propustí a nedopustil se přitom jiných trestných činů.

Ingušský sněm se předloni pokusil zákon vylepšit novelou, podle které by za únos nevěsty za účelem sňatku hrozily tři roky vězení, ale změna neprošla ruským parlamentem.

Starý zvyk

Na Kavkaze a ve střední Asii jsou únosy nevěst často považovány za projev mužnosti. Obhájci tohoto zvyku se odvolávají na přísloví, podle něhož žena, která vstoupí do manželova domu v den svatby plačky, bude mít šťastný život. Většina unesených žen to však vyvrací a soužití s násilníkem nepovažuje za nic radostného.

S únosy nevěst se potýkaly už carské úřady, které provinilce deportovaly do vyhnanství na Sibiř. Pokud se únos odehrál se souhlasem obou stran, ženich pykal dva roky a nevěsta musela do kláštera.

Únos na Sibiři

Nejde jen o problém jihu Ruska. V sibiřském Krasnojarsku minulou neděli tři mladíci unesli sedmnáctiletou studentku, sotva vyšla z domu. O dva dny později ji vrátil rodičům pětadvacetiletý mladík, který se představil jako nastávající zeť. "Je to obyčej země, odkud se ženich a nevěsta přistěhovali. Nejspíš sama o únosu snila," smáli se místní policisté. Nicméně únosce je nyní na útěku před spravedlností.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků