Hlavní obsah
Na opuštěné hraniční přechody by se měly vrátit kontroly. Ilustrační foto. Foto: Martin Polák, Právo

Unie hrozí Řecku vyloučením z Schengenu kvůli uprchlíkům

Evropská unie upozornila Řecko, že mu pozastaví členství v Schengenském prostoru bez kontroly vnitřních hranic, jestliže do poloviny prosince nezastaví příliv uprchlíků do zbytku Evropy. Informoval o tom web listu Financial Times (FT). Podle něj roste ve zbytku unie hluboká nespokojenost s neochotou Atén začít intenzivně hlídat svou hranici s Tureckem, která je zároveň vnější hranicí osmadvacítky.

Na opuštěné hraniční přechody by se měly vrátit kontroly. Ilustrační foto. Foto: Martin Polák, Právo
Unie hrozí Řecku vyloučením z Schengenu kvůli uprchlíkům

Řecko má prý na řešení situace čas jen do 17. prosince, tedy do příštího unijního summitu.

Možnost vyřazení z Schengenu je podle několika unijních ministrů a vysokých představitelů jediným prostředkem, jak přesvědčit řeckého premiéra Alexise Tsiprase, aby splnil své sliby a začal s unií spolupracovat.

Bezprecedentní

V případě, že EU splní svou hrozbu, půjde o první případ, kdy by členské zemi bylo pozastaveno členství v schengenském prostoru od jeho založení v roce 1985.

Tlak na Atény souvisí se snahou zpřísnit kontroly na společné vnější hranici EU, a zajistit tak přežití vlastního Schengenského prostoru, jehož propustnost pro běžence vyvolává již vážnou kritiku v mnoha zemích Unie.

Evropská komise tento měsíc navrhne vznik společných pohraničních jednotek, které by se ujaly kontroly vnější hranice EU, a to i případně proti vůli hraničních států, v tomto případě Řecka.

Ministři vnitra zemí EU, kteří se sejdou v pátek, mají dát podle FT jasně najevo, že přistoupí k drastičtějším opatřením, pokud setrvá Řecko v nečinnosti.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků