Hlavní obsah
Prezidentský palác v Kyjevě Foto: Reuters

Ukrajinští poslanci bez souhlasu prezidenta rázně mění tvář země

Bez souhlasu prezidenta Viktora Janukovyče mění poslanci ukrajinského parlamentu tvář země. V sobotu dopoledne v bleskovém hlasování obměnili klíčové posty v exekutivě a zbavili se tak stoupenců prezidenta. Zároveň schválili i zákon, jenž umožňuje propustit vězněnou bývalou premiérku Juliji Tymošenkovou. Ústavní většinou rozhodli, že podpis Janukovyče není zapotřebí ani k omezení jeho vlastních pravomocí.

Prezidentský palác v Kyjevě Foto: Reuters
Ukrajinští poslanci bez souhlasu prezidenta rázně mění tvář země

Prezident údajně odletěl z hlavního města do své bašty Charkova.

Sjezd proruských poslanců v Charkově převzal v sobotu v poledne odpovědnost za ústavní pořádek na jihovýchodě země a zpochybnil legitimitu kyjevského parlamentu.

Kyjev v rukou protestujících

Sídlo parlamentu, ale i vládní budovy mají podle posledních zpráv z Kyjeva v moci protivládní síly. Podle ukrajinského serveru Segodňa to v sobotu oznámil jeden z vůdců protestů a opoziční poslanec Andrij Parubij.

Ze zdravotních důvodů odstoupil předseda ukrajinského parlamentu Volodymyr Rybak. Poslancům svou demisi oznámil dopisem.

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč

Foto: ČTK/AP

Rezignaci v sobotu oznámil i místopředseda Sněmovny Ihor Kaletnik, parlamentní schůzi řídí jeho kolega Ruslan Košulynskyj. Podle parlamentních zpravodajů ukrajinských médií z vládní Strany regionů odešla poměrně velká skupina poslanců, v pátek jich bylo údajně přes deset, v sobotu se k nim připojilo šest dalších.

Situace stále napjatá

Situace v ukrajinské metropoli je navzdory pátečnímu podpisu dohody mezi prezidentem a opozičními předáky o ukončení násilností dál napjatá. Centrum města bylo podle záběrů televize Espreso po celou noc zaplněno lidmi.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Protesty v ukrajinském Kyjevě neustávají

Video: Reuters

Kyjevský rozhlas v sobotu nevyloučil, že scénář událostí na Majdanu (náměstí Nezávislosti) diktuje radikální seskupení Pravý sektor, které se vůdce opozičního hnutí UDAR Vitalij Kličko marně snaží přimět ke zdrženlivosti. Vůdce Pravého sektoru Dmytro Jaroš na Facebooku označil vládní Stranu regionů a komunistickou stranu za zločinecké organizace, které musejí být "všemi dostupnými prostředky" postaveny mimo zákon.

Foto: Jakub Herzán, Novinky

Prezident Viktor Janukovyč a většina členů jeho vlády zřejmě prchla z Kyjeva. Kde se hlava státu nachází. Prezident je podle některých zpráv v Charkově, objevily se i spekulace o tom, že odjel do jihoruského Soči.

Prezidentská rezidence Mežyhirja ležící asi třicet kilometrů severně od metropole je pustá, objekt opustila i prezidentská ochranka. Do objektu, dosud nepřístupného médiím, podle listu Fokus volně vstupují novináři a televizní týmy.

Někteří ukrajinští poslanci v sobotu na schůzi parlamentu tvrdili, že prezident je v zahraničí, možná ve Spojených arabských emirátech či v jihoruském Soči, kde o víkendu končí zimní olympiáda.

Azyl v Bělorusku?

O osudu Janukovyče se šíří spousta spekulací. Televize Espreso na svých internetových stránkách v sobotu nad ránem napsala, že prezidentský letoun přistál ve Spojených arabských emirátech. Sesazený ministr vnitra Vitalij Zacharčenko, jeden z hlavních terčů opoziční kritiky, se údajně uchýlil do běloruského azylu.

Nepřítomnost prezidenta a členů jeho vlády podle poslanců jen umocňuje naléhavou nutnost jmenovat nový kabinet a připravit půdu pro mimořádné prezidentské volby. Parlament by podle jeho bývalého předsedy Volodymyra Lytvyna měl zvolit už v sobotu alespoň ministry obrany a vnitra.

Prezident zákon o ústavě nepodepsal

Vůdce opoziční strany Vlast Arsenij Jaceňuk upozornil, že prezident před svým "útěkem" nepodepsal zákon o návratu k ústavě z roku 2004, která omezuje pravomoci hlavy státu. Zákon spěšně v pátek schválil parlament, ale bez prezidentského podpisu nemůže vstoupit v platnost. Už absence prezidentského podpisu je podle Jaceňuka důvodem k Janukovyčově demisi.

Další krok k rozdělení země

V Charkově se má v sobotu konat sjezd Všeukrajinského společenského svazu (VOS) nazývaného Ukrajinská fronta, organizace, která sdružuje zastupitele z ruskojazyčných jihovýchodních oblastí země. Podle agentury Unian míří Janukovyč právě tam, aby povzbudil svou mocenskou základnu. Některá média považují tento vývoj za další krok k rozdělení země. Starosta Charkova Gennadij Kernes se podle agentury Unian separatistickými úmysly nijak netají.

Kyjev v pátek večer

Foto: Jakub Herzán, Novinky

Obama a Putin vyzvali k okamžitému plnění dohody

Americký prezident Barack Obama a jeho ruský protějšek Vladimir Putin v pátečním nočním telefonickém rozhovoru přivítali dohodu mezi znepřátelenými stranami na Ukrajině a vyzvali k jejímu okamžitému plnění. Zároveň upozornili, že dohoda je "velmi křehká" a že ke stabilizaci země bude zapotřebí mezinárodní podpory.

Během "konstruktivního" telefonického rozhovoru se Obama a Putin shodli, "že dohoda se musí urychleně začít realizovat a že je velmi důležité přimět všechny strany, aby se nevracely k násilí", uvedl nejmenovaný představitel amerického ministerstva zahraničí na telefonické tiskové konferenci.

Oba státníci také "mluvili o nutnosti stabilizovat ukrajinskou ekonomiku a obrátit Ukrajinu na cestu míru". Krátce před tím Bílý dům uvedl, že dohoda z Kyjeva "odpovídá našim požadavkům, mezi něž patří konec stupňování napětí, ústavní změny, vytvoření vládní koalice a předčasné volby".

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků