Hlavní obsah
Vůz ruské policie Foto: Alexander Demianchuk, Reuters

Ukrajinský režisér si stěžuje, že ho Rusové mučili

Ukrajinský režisér Oleg Sencov, který u ruského soudu v Rostově na Donu čelí obvinění z terorismu, si stěžoval, že ho agenti ruské tajné služby FSB mučili. Se soudem odmítl spolupracovat, uvedla na svém ruskojazyčném webu zpravodajská stanice BBC.

Vůz ruské policie Foto: Alexander Demianchuk, Reuters
Ukrajinský režisér si stěžuje, že ho Rusové mučili

„Nepovažuji soud za legitimní. Jsem ukrajinský občan, kterého se nezákonně zmocnily vaše zvláštní služby,” prohlásil Sencov podle Rádia Svoboda. Vylíčil, jak se ho agenti ruských zvláštních služeb pokoušeli přinutit k doznání.

„Začali mě bít nohama, rukama, obušky, ve stoje, vleže, vsedě. Když jsem odmítl vypovídat, začali mě dusit. Mnohokrát jsem to viděl ve filmu a nechápal jsem, jak se lidé nechají zlomit. Ale je to opravdu strašlivé. Čtyřikrát jsem tím prošel. Hrozili mě znásilnit obuškem, odvézt do lesa a tam zakopat. Až asi za tři čtyři hodiny se unavili a odvezli mě k prohlídce. Až tam jsem zjistil, že jde o pracovníky (ruské tajné služby) FSB,” uvedl.

Sencov čelí obviněním, že loni na jaře zorganizoval na anektovaném Krymu zločineckou skupinu, s níž na poloostrově plánoval teroristické útoky. Proces s režisérem začal minulý měsíc. Hrozí mu deset let vězení.

K jeho propuštění vyzvala organizace Amnesty International i filmové svazy na Ukrajině a v Rusku. Osobně za Sencova intervenovali dopisem do Kremlu režiséři Pedro Almodóvar, Wim Wenders, Agnieszka Hollandová, Krzysztof Zanussi a Andrzej Wajda. K propuštění ukrajinského režiséra letos Moskvu vyzvalo i české ministerstvo zahraničí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků