Hlavní obsah
Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk Foto: Andrew Kravchenko/Pool , Reuters

Ukrajina bude mít čtvrtmiliónové ozbrojené síly

Početní stav ukrajinských ozbrojených sil se rozšíří o 68 000 lidí, celkově tak budou mít na 250 000 příslušníků. Podle agentury Reuters to ve středu řekl premiér Arsenij Jaceňuk, podle něhož je návrh příslušného zákona už připraven.

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk Foto: Andrew Kravchenko/Pool , Reuters
Ukrajina bude mít čtvrtmiliónové ozbrojené síly

Předseda vlády o hotové předloze příslušného zákona informoval na zasedání svého kabinetu v Kyjevě. Upřesnil přitom, že z plánovaného početního stavu bude vojáků 204 000. Zbytek budou tvořit příslušníci sil ministerstva vnitra včetně gardistů.

Jaceňuk o připraveném zákonu informoval v okamžiku, kdy jsou z východní Ukrajiny hlášeny nové intenzivní střety mezi vládními silami a proruskými vzbouřenci. V úterý ukrajinská armáda oznámila, že její jednotky byly u Luhansku napadeny oddíly ruské armády. [celá zpráva]

Nová mobilizace

Ukrajinský prezident Petro Porošenko už minulý týden rozhodl o další mobilizaci, v jejímž rámci může být povoláno letos do zbraně dalších sto tisíc lidí. Parlament v pátek schválil povolávání záložníků ve věku 25 až 27 let. Zatím ale nebylo jasné, o jaký počet vojáků půjde.

Tajemník ukrajinské bezpečnostní rady Oleksandr Turčynov už loni řekl, že k zastavení ruské agrese potřebuje mít Ukrajina nejsilnější armádu v Evropě. [celá zpráva]

Kyjev spolu se Západem tvrdí, že povstalce vojensky podporuje Moskva.

Ruská vláda ale rozhodně popírá, že by ukrajinští separatisté měli její vojenskou podporu. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků