Hlavní obsah
Aktivisté zablokovali i kanál do Kielu. Foto: Stringer, Reuters

U ústí Labe se protestovalo proti plynovému terminálu

V přístavním městě Brunsbüttel, na ústí řeky Labe do Severního moře, v sobotu demonstrovalo až 2000 lidí proti projektu výstavby terminálu na zkapalněný zemní plyn (LNG). Protesty zablokovaly také kanál do Kielu, který je významnou lodní tepnou spojující Severní a Baltské moře, uvedla agentura DPA. Na protesty dohlížely stovky policistů.

Aktivisté zablokovali i kanál do Kielu. Foto: Stringer, Reuters
U ústí Labe se protestovalo proti plynovému terminálu

Jedním ze svolavatelů protestů byl spolek Ende Gelände, který bojuje proti využívání fosilních zdrojů, například uhlí, v energetice. Demonstrantů se podařilo také zablokovat železniční spojení do průmyslové zóny, kde působí mnoho chemických podniků.

Podle svolavatelů se protestů účastnilo 2000 lidí, podle policie jich bylo o polovinu méně. Protesty proběhly poklidně, hlásí místní média.

Demonstrantů se nelíbí plán na vybudování terminálu na dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG). Podle nich tento zdroj energie velice škodí životnímu prostředí.

Aktivisté okupovali i trať do průmyslové zóny.

Foto: Jonas Walzberg, ČTK/AP

Nový terminál na dovoz v LNG má vzniknout v Brunsbüttelu. Investor uvedl, že je ochotný dialogu i s odpůrci projektu. O umístění zařízení se ucházela i další přístavní města, například Wilhelmshaven a Stade. Projekt by měla podpořit vláda dotacemi. Dovoz plynu nákladními loďmi Německu umožní se zásobovat touto surovinou z řady nových států, například z USA.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků