Hlavní obsah
 

Trháme se od ruského impéria, vítal Porošenko zrušení víz do EU pro Ukrajince

Ukrajinci mohou nově do Evropské unie bez víz. V neděli na hraničním přechodu Vyšné Nemecké–Užhorod otevřel symbolické dveře do Evropy ukrajinský prezident Petro Porošenko. Na druhé straně ho čekal slovenský prezident Andrej Kiska.

 
Trháme se od ruského impéria, vítal Porošenko zrušení víz do EU pro Ukrajince

„Na tuto chvíli jsme čekali dlouho. Tento den se zapíše do ukrajinské historie jako den definitivního odtržení Ukrajiny od ruského impéria a návrat Ukrajinců do rodiny evropských národů,“ řekl Porošenko.

Podle Kisky je tento den obrovským svátkem pro Ukrajince i pro občany Evropské unie.

„Chci vás požádat, abyste nepřestávali ve svých reformách,“ řekl Kiska v reakci na fakt, že v neděli začalo platit rozhodnutí Evropské unie o zrušení vízové povinnosti pro občany Ukrajiny.

Na hranicích zavlály vlajky

Po zavedení bezvízového styku nehlásila maďarská policie v neděli zvýšený provoz na maďarsko-ukrajinských hraničních přechodech.

„Provoz byl stejný jako jindy v neděli. Čekací doba se nezvýšila,“ uvedl server police.hu. Na přechodu Záhony–Čop ve směru do Maďarska byla čekací doba přibližně hodina.

První lidé cestující z Ukrajiny do EU bez víz

Foto: Ivan Villček, Právo

„Vzhledem k tomu, že bezvízový styk s největší pravděpodobností zvýší chuť Ukrajinců cestovat, Maďarsko předem rozšířilo kapacity hraničních přechodů s Ukrajinou. Připravujeme rovněž otevření nového přechodu mezi obcemi Nagyhódos a Velyka Palaď,“ uvedl na dotaz Práva tiskový odbor maďarského ministerstva vnitra.

Kdo chce pracovat, vízum mít musí
V schengenském prostoru včetně ČR platí volný pohyb osob
Ke vstupu do něj potřebují občané Ukrajiny biometrický pas
Pobyt během 180 dní nesmí přesáhnout 90 dnů
V žádné z unijních zemí nesmějí po tuto dobu pracovat

„Není vyloučeno, že někteří lidé budou využívat možnost tříměsíčního pobytu v zahraničí pro krátkodobý výdělek. Hodně tím ale riskují,“ řekl Právu Taras Kostjuk z Ukrajinského odborového svazu v ČR.

Upozornil, že zájemci o krátkodobé pobyty za účelem výdělku musí i nadále žádat o vízum. Pokud tak neučiní, riskují deportaci, zdůraznil. Navíc nemusí dostat žádnou mzdu.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko a slovenská hlava státu Andrej Kiska při slavnosti ke zrušení víz pro Ukrajince při cestách do EU.

Foto: Pool, Reuters

Na slovensko-ukrajinské hranici byl v neděli provoz o dvacet procent větší než před týdnem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků