Hlavní obsah
Demonstrace proti býčím zápasům Foto: Paul White, ČTK/AP

Tisíce lidí demonstrovaly v Madridu proti býčím zápasům

Tisíce lidí v sobotu v Madridu demonstrovaly proti býčím zápasům. Pochod proti kontroverzní podívané, která je ve Španělsku národním kulturním dědictvím, upozorňoval zejména na její krutost.

Demonstrace proti býčím zápasům Foto: Paul White, ČTK/AP
Tisíce lidí demonstrovaly v Madridu proti býčím zápasům

Podle aktivistů bojujících za práva zvířat patří krvavé zápasy mezi nejvíce nehorázné formy krutosti na zvířatech na planetě. Pochod byl naplánován na dobu, kdy se koná slavná týdenní slavnost ve čtvrti San Isidro s velkým počtem býčích zápasů v madridské aréně Las Ventas. Protest ukazuje, jak je společnost rozdělená mezi ty, kteří jsou proti zápasům a považují je za okázalou formu krutosti na zvířatech a těmi, kteří je brání jako součást tradiční kultury Španělska.

Demonstranti také požadovali změnu legislativy, podle které by se krutost na zvířatech stala součástí trestního zákoníku země.

Demonstranti upozorňovali na krutost býčích zápasů

Foto: Paul White, ČTK/AP

Mluvčí organizátorů protestu Laura Gonzalová vyzvala k okamžitému zastavení všech býčích zápasů. "Je načase, aby se celá společnost sjednotila a řekla dost," uvedla.
 Levicová starostka Madridu Manuela Carmenová nezakázala býčí zápasy v zemi, ale zrušila roční dotace na jejich propagaci.

Ve Španělsku již léta roste odpor proti slavnostem, při nichž umírají býci. Klesá i zájem domácího publika o býčí zápasy, které už v roce 1991 zakázaly Kanárské ostrovy, v roce 2010 pak Katalánsko. Španělský ústavní soud však loni zrušil rozhodnutí regionální vlády Katalánska zakázat pořádání býčích zápasů s tím, že tento zákaz porušuje vnitrostátní právní předpisy chránící tuto kontroverzní podívanou.

Anketa
Byl/a byste pro zákaz býčích zápasů?
Ano
75.7 %
Ne
24.3 %
Celkem hlasovalo 556 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků