Hlavní obsah
Současný prezident Michail Saakašvili Foto: Reuters

Syn bývalého gruzínského prezidenta byl zatčen pro plánování puče

Gruzínská policie ve čtvrtek zadržela syna prvního postsovětského prezidenta Gruzie Zviada Gamsachurdii kvůli obvinění z pokusu o svržení vlády nynějšího prezidenta Michaila Saakašviliho v listopadu 2007. Oznámilo to gruzínské ministerstvo vnitra.

Současný prezident Michail Saakašvili Foto: Reuters
Syn bývalého gruzínského prezidenta byl zatčen pro plánování puče

Podle obžaloby se Cotne Gamsachurdia ve spojení s ruskými tajnými službami pokusil o státní převrat. Úřady daly gruzínské televizi k dispozici fotografie, na nichž je Cotme Gamsachurdia při setkání s jedním ruským diplomatem v Tbilisi poté, co policie v listopadu 2007 násilím rozehnala protivládní demonstraci asi 150 000 lidí.

Gruzínské úřady rovněž zveřejnily záznam telefonického rozhovoru z tohoto období, v němž Cotne Gamsachurdia říká svému bratrovi Konstantinovi, že opozice by po demonstraci neměla promeškat příležitost a svrhnout prezidenta Saakašviliho. Konstantin Gamsachurdia je vůdcem opozičního Hnutí svobody.

Gruzínští prezidenti byli zatím vždy svrženi opozicí

První postsovětský prezident Gruzie Zviad Gamsachurdia byl ve funkci v roce 1991-92, než ho svrhla opozice. Dovedl svoji zemi k nezávislosti na Sovětském svazu, ale také ji pohroužil do občanské války. Po svržení uprchl s rodinou do Arménie. Bylo proti němu zahájeno trestní stíhání pro podněcování národnostních třenic, zneužívání služebního postavení a rozsáhlé zpronevěry státních prostředků. Zemřel koncem roku 1993. Saakašvili později v rámci své politiky národního usmíření jeho památku rehabilitoval.

Nástupcem Gamsachurdii v úřadu gruzínského prezidenta se stal bývalý sovětský ministr zahraničí Eduard Ševardnadze. Toho v roce 2003 svrhla "revoluce růží" vedená nynějším prezidentem Michailem Saakašvilim.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků