Hlavní obsah
Švýcarsko odmítlo podepsat navrhovanou dohodu o volném pohybu s Chorvatskem. Ilustrační foto Foto: Archiv swiss-image.ch (Andrea Badruttová)

Švýcarsko odmítlo podepsat navrhovanou dohodu o volném pohybu s Chorvatskem, nejmladší členskou zemí EU. V neděli to oznámila BBC. Na znění smlouvy, jež měla zajistit Chorvatům neomezený přístup na švýcarský pracovní trh, se přitom obě strany dohodly loni v srpnu, měsíc po vstupu Chorvatska do EU.

Švýcarsko odmítlo podepsat navrhovanou dohodu o volném pohybu s Chorvatskem. Ilustrační foto Foto: Archiv swiss-image.ch (Andrea Badruttová)
Švýcarsko torpédovalo dohodu s Chorvatskem

Změnu postoje zdůvodnila švýcarská ministryně spravedlnosti Simonetta Sommarugová v telefonátu šéfce chorvatské diplomacie Vesně Pusičové výsledkem referenda, v němž se Švýcaři velmi těsně rozhodli pro omezení přistěhovalectví.

„Bilaterální dohoda nebude moci být podepsaná v této podobě. Hledáme řešení, které by zajistilo, že Chorvati nebudou v otázce pohybu osob diskriminováni,“ řekla Sommarugová.

Těsná většina Švýcarů se v plebiscitu předminulou neděli vyslovila za zavedení striktních kvót pro cizince, což odporuje dohodám o svobodném pohybu mezi Švýcarskem a EU.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků