Hlavní obsah
Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz

Švýcaři podle odhadů schválili sňatky lidí stejného pohlaví

Švýcaři se v neděli v referendu vyslovili pro uzákonění sňatků lidí stejného pohlaví, oznámily agentury AFP a AP s odvoláním na první odhady zveřejněné po uzavření volebních místností. Z nich vyplývá, že s „manželstvím pro všechny” souhlasilo 64 procent hlasujících, proti bylo 36 procent Švýcarů. Výsledek podle agentury AFP není překvapením, průzkumy připisovaly většinu zastáncům sňatků homosexuálů.

Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz
Švýcaři podle odhadů schválili sňatky lidí stejného pohlaví

Parlament sňatky párů stejného pohlaví schválil už loni, nesouhlasí s nimi ovšem trojice nacionalistických a křesťansko-konzervativních stran, které sesbíraly dostatek podpisů k uspořádání plebiscitu.

Podle zastánců manželství pro všechny přijetí zákona zrovnoprávní partnery stejného pohlaví s heterosexuálními dvojicemi - umožnilo by jim adoptovat společně děti, získat občanství po uzavření sňatku a lesbické dvojice by mohly využívat regulované dárcovství spermatu, napsala agentura AP.

Pravidla není třeba měnit, tvrdí odpůrci sňatků

Odpůrci se domnívají, že pokud by registrované partnerství nahradily plnohodnotné sňatky, narušilo by to tradiční rodinu, tedy svazek muže a ženy, podotkla AP. Hlavními odpůrci jsou nacionalistická Švýcarská lidová strana (SVP), národně-konzervativní Konfederační demokratická unie (EDU) a konzervativní křesťanská strana Střed. Podle nich není třeba měnit stávající pravidla, která umožňují od roku 2007 registrované partnerství.

Podle zastánců nicméně může trvat ještě několik měsíců, než budou moci páry stejného pohlaví sňatky uzavírat, a to především kvůli administrativním a legislativním procedurám.

Většina zemí v západní Evropě manželství lidí stejného pohlaví umožnila, zatímco většina států ve střední a východní části kontinentu nikoliv, připomíná AP.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků