Hlavní obsah
Švýcaři odmítli i daňovou pomoc rodinám. Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Švýcaři neomezí platy manažerů a nezvýší ani dálniční poplatky

Švýcaři v referendu odmítli návrh na omezení manažerských platů a vyslovili se i proti daňovému zvýhodnění rodin a zvýšení dálničních poplatků. O předběžných výsledcích hlasování informovala švýcarská televize.

Švýcaři odmítli i daňovou pomoc rodinám. Foto: Kateřina Šulová, ČTK
Švýcaři neomezí platy manažerů a nezvýší ani dálniční poplatky

Ostře sledovaná byla zejména reakce občanů na návrh, aby maximální platy manažerů nesměly přesáhnout dvanáctinásobek aktuální minimální mzdy. Proti návrhu organizace Mladých socialistů, který autoři nazývali „iniciativa 1:12”, se podle prvního odhadu vyslovilo 65 procent hlasujících. Iniciativa byla reakcí na vysoké výdělky vedoucích pracovníků nadnárodních společností, které místní levicové skupiny za jejich platovou politiku tvrdě kritizují.

Představitelé podnikatelských svazů se naopak obávali, že platový strop by ohrozil švýcarskou konkurenceschopnost a poškodil podmínky pro rozvoj mezinárodního obchodu.

Švýcaři už letos v březnu při referendu posílili pravomoci akcionářů při kontrole manažerských platů a zakázali praxi „zlatých padáků”, tedy vysokého finančního odstupného. Výsledky hlasování proto mnozí považují za překvapení.

Ještě více se podle agentury AFP nečekalo zamítnutí návrhu na daňovou výpomoc rodinám, které také odmítlo asi 65 procent hlasujících. Úspěšný nakonec nebyl ani třetí návrh, podle něhož se hodnota dálniční známky měla zvýšit z nynějších 40 na 100 švýcarských franků (na 2100 Kč). Stávající hodnota, která platí od roku 1995, tak dál zůstane nezměněná.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků