Hlavní obsah

Švédsko zrušilo brannou povinnost

Ve Švédsku od 1. července po téměř 200 letech přestala platit všeobecná branná povinnost. Absolvování vojenské služby je nyní dobrovolné. Švédská vláda pravého středu zahájila odstraňování vojenské povinnosti před třemi lety v zájmu úspor v armádě. Skandinávská země se tak jen připojila k evropskému trendu profesionalizace armád.

Švédsko zrušilo brannou povinnost

Branná povinnost pro muže ve věku mezi 20 a 25 lety byla ve Švédsku poprvé zavedena už v roce 1812 během napoleonských válek, v moderní formě platila od roku 1901.

Podle nového zákona může švédská vláda všeobecnou brannou povinnost - pro muže i ženy - obnovit v případě, že si to vyžádá bezpečnostní situace země.

Konzervativní ministr obrany Sten Tolgfors zdůvodnil zavedení nového systému zásadní změnou bezpečnostní situace po skončení studené války. Ještě v roce 1990 přitom bylo ve Švédsku připraveno v případě sovětské invaze bránit vlast 750 000 mužů a žen v záloze.

Vládní tábor postupnou profesionalizaci armády, jíž má být dosaženo do roku 2014, zdůvodňuje také požadavky zahraničních misí jako například v Afghánistánu. Švédové, kteří se nyní dobrovolně do armády přihlásí, se v budoucnu automaticky zavážou k možnosti vyslání na zahraniční misi.

Naposledy bylo do armády odvedeno jen 15 procent branců. na každý ročníck ji připadalo 60 000. Povinná vojenská služba ve Švédsku trvala 11 měsíců.

Švédská levicově-zelená opozice v polovině června v parlamentu hlasovala pro zachování branné povinnosti a vládní tábor kolem premiéra Fredrika Reinfeldta její zrušení prosadila jen těsnou většinou v poměru 153:150 hlasů.

Otázkou je, zda se Švédsko nevrátí k dosavadnímu systému po zářijových volbách, po nichž by se mohla podle průzkumů veřejného mínění vlády ujmout sociální demokracie v čele s Monou Sahlinovou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků