Hlavní obsah

Už druhou operaci během dvou dnů muselo ve středu na Slovensku podstoupit jedno ze dvou oddělených siamských dvojčat. Stejně jako v pondělí se u Michala objevil otvor ve střevě a lékaři museli zakročit. Operace byla úspěšná. V kritickém stavu je však druhý z bratrů Marek, který bojuje s vážnou infekcí.

Stav slovenských oddělených dvojčat se zhoršuje

Dvojčata jsou nadále v umělém spánku a dýchají za ně přístroje. "Stav operovaného Michala je lepší než Marka," konstatoval šéf operačního týmu Vladimír Cingel.

Michal má komplikace se střevem, Markovi nezabírají antibiotika

U Michala se už podruhé tento týden objevil několikamilimetrový otvor ve střevě a operace byly nutné. "Přes tento otvory se dostal obsah střev do dutiny břišní. Otvory se podařilo uzavřít," informoval novináře Vladimír Cingel. Otvor se tentokrát objevil na jiném místě, než v pondělí. Při každé z těchto operací byl odstraněna malá část střeva. Lékaři se obávají, že opakované operace mohou způsobit tzv. syndrom krátkého střeva. 

U Marka používají lékaři stále silnější antibiotika pro potlačení infekce. "Obáváme se, že nám postupně dojde arzenál," dodal Cingel. Podle chirurga Jaroslava Simana se může stav oddělených dvojčat každou chvíli změnit k lepšímu i k horšímu. "Jsou ve velmi vážném stavu. Musím počítat se vším," dodal Siman.

Problémy s trávením měli už krátce po narození

Siamská dvojčata srostlá hrudníkem a částí břicha lékaři bratislavské Dětské fakultní nemocnice oddělili před deseti dny při náročné 20hodinové operaci. V celkové anestezii byla dvojčata 22 hodin. Michala operovali 17 hodin a 5 minut a Marka 19 hodin a 50 minut.

Chlapci se narodili předčasně v dubnu v 36. týdnu těhotenství císařským řezem, lékaři je museli kvůli problémům s orgány trávicí soustavy poprvé operovat už několik dní po narození.

Siamská dvojčata se na Slovensku naposledy narodila v lednu roku 2000. Dívky Andrea a Lucie byly srostlé v oblasti pánevní kosti. Obě děti po úspěšném zákroku žijí.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků