Hlavní obsah

Státy V4 vytvoří do roku 2015 společnou jednotku rychlé reakce EU

Státy Visegrádské čtyřky vytvoří do roku 2015 společnou bojovou skupinu pod polským vedením. Ve středoslovenském Sliači se na tom v sobotu dohodli náčelníci generálních štábů české, slovenské, maďarské a polské armády. Bojové skupiny jsou síly rychlé reakce Evropské unie, které budou nasazovány do mírových operací.

Státy V4 vytvoří do roku 2015 společnou jednotku rychlé reakce EU

"Visegrádskou" skupinu bude tvořit 1500 vojáků a podílet se na ní bude i Ukrajina. "Detaily projektu vypracuje polská strana a oznámeny by měly být v srpnu tohoto roku," řekl mluvčí slovenské armády Milan Vanga.

Slovensko se dosud dohodlo na účasti ve dvou podobných bojových skupinách. V roce 2009 by měla být připravena k nasazení společná česko-slovenská jednotka. Z celkového počtu 1500 mužů by Slováci měli dodat okolo 300 vojáků. O rok později se asi dvě stovky slovenských vojáků zapojí do bojové skupiny společně s Německem, Polskem, Litvou a Lotyšskem.

Na vytvoření 13 bojových skupin se členské státy EU dohodly v roce 2004. Jejich příslušníci by měli být schopni do deseti dnů od rozhodnutí Rady EU zasáhnout v krizové oblasti, například při živelných katastrofách.

Česká republika vedle zmiňované bojové skupiny se Slovenskem vytvoří do roku 2012 ještě společnou jednotku s Německem a Rakouskem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků