Hlavní obsah
Srbský vicepremiér a ministr vnitra Ivica Dačić Foto: Profimedia.cz

Srbský vicepremiér šokuje, hrozí Kosovu válkou

Srbský vicepremiér a ministr vnitra Ivica Dačić šokoval Srbsko, když ve čtvrtečním vydání listu Press naznačil možnost válečného střetu s Kosovem. V týž den bylo na severu Kosova zraněno 21 vojáků mise KFOR, kteří se snažili rozebrat barikády vztyčené kosovskými Srby.

Srbský vicepremiér a ministr vnitra Ivica Dačić Foto: Profimedia.cz
Srbský vicepremiér šokuje, hrozí Kosovu válkou

Dačić se domnívá, že vyloučení válečného střetu je špatné poselství pro kosovského premiéra Hasima Thaçiho, neboť v zájmu vyřešení bezpečnosti v oblasti je nutná "rovnováha strachu". Kvůli této rovnováze nikdy nevypukla válka mezi USA a SSSR, připomněl.

"Thaçi musí vědět, že útočením na Srby v Kosovu rovněž napadá Bělehrad. Srbsko to nemůže a nebude v klidu sledovat," řekl Dačić. Dodal, že nikdo v Srbsku nesmí říkat, že Kosovo je ztracené a že by kvůli němu nešel do války.

Svůj názor na věc vysvětlil tím, že když Turecko mohlo říci, že útok na Sarajevo byl útokem na Istanbul, tak není důvod neříkat, že "útok na Kosovskou Mitrovici je napadením Bělehradu".

Lidé poslali ministra „někam“

Místopředsedkyně vládní Demokratické strany Jelena Trivanová naopak Pressu řekla, že Srbsko by již nikdy nemělo použít válku jako prostředek k dosažení cíle, protože válku by prohráli lidé.

"Srbsko samo si nemůže dovolit luxus v podobě ztráty další generace ve válkách, protože pak už by žádné Srbsko nebylo. Místo toho je třeba bojovat na všech dalších frontách rozumem a diplomacií," řekla podle bělehradské rozhlasové a televizní stanice B92 Trivanová.

Na Dačičova slova reagovali na internetu mnohem ostřeji obyčejní Srbové. "Ten člověk by neměl mít žádnou důležitější funkci, než je ponocný, ne být policejním ministrem. Jaká ostuda," zněl jeden z komentářů na B92. "Pošli svého syna do války a pak do Haagu," napsal další čtenář. Pod příspěvek, aby si "Ivica strčil své válčení někam", se přihlásilo přes 900 lidí.

V Kosovu zraněni vojáci KFOR

Ve čtvrtek ještě v nočních hodinách bylo také na severu Kosova zraněno 21 příslušníků jednotek KFOR, zranění dvou vojáků jsou podle agentury APA vážná. Agentura Reuters uvedla, že barikády postavené u vesnice Dudin Krš nedaleko Zvečanu bránily stovky kosovských Srbů.

Zvečanský starosta Dragiša Milović obvinil jednotky KFOR, že porušily dohodu s místní srbskou menšinou. V ní vojáci podle Miloviče slíbili, že nepodniknou žádnou jednostrannou akci. Srbská strana žádné vážnější zranění nehlásí, lékařskou pomoc kvůli podráždění slzným plynem ale muselo vyhledat vícero lidí.

Blokády na severu Kosova trvají již řadu týdnů. Kosovští Srbové znemožněním provozu přes oficiální přechody mezi Kosovem a Srbskem dávají najevo nesouhlas s osamostatněním Kosova. Několik ultimát mezinárodních sil, aby zátarasy odstranili, už vypršelo a bezvýsledná zatím byla i jednání s místními srbskými představiteli.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků