Hlavní obsah
Srbové protestují v Bělehradě proti nezávislosti Kosova. Foto: Reuters

Srbsko ustoupilo Kosovu kvůli zájmu vstoupit do EU

Srbsko se v pátek dohodlo s Kosovem, které jednostranně vyhlásilo samostatnost, na správě společné hranice a hraničních přechodů i na tom, že Priština bude moci samostatně vystupovat na mezinárodních jednáních. Ústupek Bělehradu zvyšuje šance Srbska stát se příštím oficiálním kandidátem na vstup do Evropské unie.

Srbové protestují v Bělehradě proti nezávislosti Kosova. Foto: Reuters
Srbsko ustoupilo Kosovu kvůli zájmu vstoupit do EU

Zda Srbsko dostane status kandidáta na vstup do Evropské unie, budou příští týden rozhodovat ministři zahraničí sedmadvacítky.

Páteční krok podle Bruselu znamená posílení stability nejen v oblasti Balkánu, ale i celé Evropské unie.

"Tyto dohody vidíme velmi rádi zejména s ohledem na to, že se příští týden bude jednat o přidělení statusu kandidátské země," řekla představitelka EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Catherine Ashtonová. Toto téma budou mít na programu ministři zahraničí zemí členských zemí sedmadvacítky, jejichž schůzka se v Bruselu koná v pondělí a úterý.

Kosovo před čtyřmi lety vyhlásilo jednostranně nezávislost na Srbsku. [celá zpráva]

Sever Kosova ale obývají Srbové, kteří odmítají uznat kosovské úřady a loni blokovali společné hranice. [celá zpráva]

Srbsko ale zatím Kosovo neuznalo. Poté, co Kosovo uznaly některé země EU a USA, Rusko uznalo samostatnost Jižní Osetie a Abcházie.

Mezinárodní soudní dvůr v Haagu v roce 2010 rozhodl, že vyhlášení nezávislosti Kosova neznamenalo porušení mezinárodního práv, ač rezoluce  Rady bezpečnosti OSN z roku 1999 Kosovo uznává jako součást Srbska.

Kosovo nebylo jednou z jugoslávských republik a nemělo právo se odtrhnout. Uplatnit v jeho případě nešlo ani právo na sebeurčení národů, protože Albánci již svůj stát mají, zatímco Kurdové a Palestinci zatím ne.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků