Hlavní obsah

Srbská přehradní nádrž přetéká, ovšem ne vodou

Plovoucí skládka. Tak vypadá nádrž Potpečské přehrady u srbského města Priboj na jihozápadě Srbska. Odpadky tam přinesla řeka Lim. Vydatné deště do ní spláchly vše, co lidé vyhodili od Plavu v Černé Hoře až po město Priboj. Nahromaděný odpad ale ohrožuje provoz tamní vodní elektrárny.

Srbská přehradní nádrž přetéká, ovšem ne vodou

Odborníci se domnívají, že se u hráze nahromadilo kolem 20 tisíc metrů krychlových odpadků. Zhruba polovina odpadu klesá ke dnu a je velmi složité ho zlikvidovat.

„Tohle se tu děje roky a nikdo s tím nic nedělá. Vedení města Priboj se s tím snaží vypořádat, ale je to marné, když se neodstranila příčina problému.  Myslím ale, že nadešel čas se s tím vypořádat. Je to ekologická katastrofa,“ řekl Marko Karadzic, místní obyvatel.

Největším znečišťovatelem je skládka u města Prijepolje, která se nachází u řeky Lim. Skládka byla sice už uzavřena, ale nikdo ji nesanoval, a když přijdou vydatnější deště a zvedne se hladina toku, odpadky putují až do přehradní nádrže.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků