Hlavní obsah
Jaroslav Kaczyński tvrdí, že expremiér Donald Tusk jeho bratra Lecha zabil. Foto: Pawel Kopczynski, Reuters

Spikl se s Putinem. V Polsku žalují expremiéra Tuska kvůli tragédii u Smolensku

Polský ministr obrany Antoni Macierewicz podal na prokuratuře trestní oznámení na bývalého polského premiéra a nynějšího předsedu Evropské rady Donalda Tuska kvůli podezření, že se v souvislosti s katastrofou polského vládního letounu v dubnu 2010 u ruského Smolensku dopustil „diplomatické zrady”. Oznámila to v úterý televize TVN 24 s odvoláním na mluvčí prokuratury.

Jaroslav Kaczyński tvrdí, že expremiér Donald Tusk jeho bratra Lecha zabil. Foto: Pawel Kopczynski, Reuters
Spikl se s Putinem. V Polsku žalují expremiéra Tuska kvůli tragédii u Smolensku

„Premiér Tusk uzavřel s (ruským prezidentem) Vladimirem Putinem nelegální dohodu v neprospěch Polska a za to by měl nést trestní zodpovědnost,“ uvedl sám Macierewicz v tisku.

Tuskovi by v případě usvědčení, že ve shodě s cizím státem či organizací působil v neprospěch vlasti, mohlo hrozit až deset let vězení.

Až do krajnosti

Prokuratura v minulosti odmítala podobná udání vyjadřující podezření, že Tuskova vláda selhala při objasňování smolenské katastrofy, při které zahynul tehdejší polský prezident Lech Kaczyński, bratr nynějšího předsedy vládní strany Jaroslawa Kaczyńského. Hodně příznivců nynější vlády věří, že katastrofa byla výsledkem atentátu a polsko-ruského spiknutí a samotný Kaczyński tyto teorie přiživuje a tvrdí, že Tuskova vláda jeho bratra a další na palubě letounu zabila.

Ruské vyšetřování přisoudilo nehodu chybám pilotů polského letounu, kteří se pokoušeli o přistání za husté mlhy. Podle polské strany část viny nesli i ruští dispečeři ze smolenského letiště.

Macierewicz je považován za jednoho z nejdůležitějších spojenců Jaroslawa Kaczyńského. Ten se pokoušel zabránit znovuzvolení svého rivala Tuska do čela Evropské rady, ale Varšava v této snaze utrpěla tento měsíc na summitu EU citelnou porážku. Někteří pozorovatelé vidí za Kaczyńského postupem dávnou zášť vůči Tuskovi, jiní snahu zdiskreditovat možného soupeře v příštích volbách a další promyšlenou strategii, směřující k upevnění Kaczyńského moci i za cenu vzdalování Polska od EU.

Macierewicz mezitím přizval do týmu, který má znovu vyšetřit smolenskou katastrofu, i bývalého žalobce Mezinárodního trestního soudu (ICC) Luise Morena-Ocampa. Renomovaný argentinský právník má prý Rusy přimět, aby Polsku vydali trosky vládního letounu Tu-154M. To Rusko dosud odmítalo učinit s tím, že své vyšetřování dosud neuzavřelo.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků