Hlavní obsah
Španělský král Juan Carlos Foto: Andrea Comas, Reuters

Španělský král Juan Carlos se rozhodl učinit vstřícný krok směrem k národu sužovanému hospodářskou recesí a vzdal se své luxusní jachty. Loď Fortuna v hodnotě 21 miliónů eur (přes půl miliardy korun) je prý pro zemi zbytečně drahá na provoz. Jachtu proto podle deníku El País věnoval státu.

Španělský král Juan Carlos Foto: Andrea Comas, Reuters
Španělský král se kvůli krizi zřekl jachty

Přes 40 metrů dlouhou loď dostal před 13 lety od skupiny podnikatelů z Baleárských ostrovů. Španělsko však nyní kvůli vážné ekonomické situaci prochází řadou úsporných opatření a zvláště mezi mladými lidmi stále roste nezaměstnanost.

Španělská média vyčíslila náklady na roční provoz a údržbu lodě na 20 000 eur (půl miliónu korun), které jsou podle královského paláce pro stát příliš vysokým výdajem. Juan Carlos se proto rozhodl věnovat jachtu vládě, aby jejím případným prodejem přispěla do státní pokladny.

Naposledy se prý na Fortuně svezl loni v srpnu.

Popularita krále v poslední době ve Španělsku klesá v souvislosti s korupční aférou jeho zetě Iñakiho Urdangarína, kvůli níž byla dočasně mezi obviněnými i princezna Cristina. [celá zpráva]

Na oblibě mu nepřidaly ani vysoké náklady na jeho cesty, například na loňské safari v Botswaně. Vstřícný krok by podle médií mohl králův obraz poněkud zlepšit.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků