Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Španěl našel pár metrů od pláže na Mallorce vrak lodi staré 1700 let

Jen několik metrů od pláže, v písku na dně moře u ostrova Mallorca našel španělský potápěč zbytky římské lodi, která je podle odhadu archeologů stará asi 1700 let. Část pláže nedaleko metropole Palma de Mallorca byla proto uzavřena, aby tým expertů mohl vrak prozkoumat a ze dna vyzdvihnout. Španělská média ve středu informovala, že místo nálezu hlídá 24 hodin denně soukromá bezpečnostní služba.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Španěl našel pár metrů od pláže na Mallorce vrak lodi staré 1700 let

Félix Alarcón našel vrak lodi při rekreačním potápění asi před dvěma týdny. Místním médiím nyní přiznal, že od jeho objevu a oznámení úřadům uplynulo několik dní. Ne však proto, že by si část "pokladu" z lodi chtěl tajně ponechat.

"Zprvu jsem myslel, že o vraku se už ví, pak jsem si ale uvědomil, že celé ty roky, co se tady potápím, jsem žádný vrak neviděl," řekl Alarcón novinářům. Nález proto ohlásil až po pár dnech a úřady na místo okamžitě vyslaly profesionální potápěče a oblast uzavřely.

Potápěč Félix Alarcón

Mallorské úřady zatím k nálezu nezveřejnily mnoho podrobností. Místní média ale tvrdí, že asi deset metrů dlouhá a pět metrů široká loď zřejmě převážela římské amfory, naplněné možná vínem či olejem. Plula patrně z jihu Pyrenejského poloostrova do Říma, když nedaleko Mallorky ztroskotala.

Místopředsedkyně regionální baleárské vlády Bel Busquetsová novinářům řekla, že vrak bude po vyzdvihnutí z mořského dna zrestaurován a posléze zřejmě vystaven v muzeu ostrova Mallorca.

Baleárský ostrov Mallorca má na historické nálezy štěstí. Letos v únoru tam byly objeveny dva vraky, z nichž jeden pochází rovněž z římského období. Tyto vraky ale našli profesionální potápěči v rámci archeologického průzkumu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků