Hlavní obsah
Anna Politkovská Foto: Profimedia.cz

Soud pustil obviněného z vraždy Politkovské z vazby domů

Moskevský soud ve čtvrtek propustil z vyšetřovací vazby do domácího vězení Dmitrije Pavljučenkova. Tohoto bývalého policejního důstojníka vyšetřovatelé podezírají z účasti na vraždě opoziční novinářky Anny Politikovské. Známá kritička Kremlu byla zastřelena 7. října 2006, právě na narozeniny prezidenta Vladimira Putina.

Anna Politkovská Foto: Profimedia.cz
Soud pustil obviněného z vraždy Politkovské z vazby domů

O zmírnění vazby na domácí vězení žádali sami vyšetřovatelé, prý kvůli špatnému zdraví podezřelého, který jako jediný z obviněných přistoupil na dohodu s vyšetřovateli a vypovídal.

Podle médií byl však Pavljučenkov nejspíše odměněn za "správná" doznání. Údajně od svých společníků slyšel, že si vraždu objednal emisar čečenských rebelů Achmed Zakajev a uprchlý oligarcha Boris Berezovskij, žijící v londýnském exilu. Berezovskij, považovaný za Putinova nepřítele, se těmto nařčením vysmál.

První vyšetřování zkrachovalo

Nynější vyšetřování případu Politikovská je již druhé. První zkrachovalo poté, co moskevský soud v únoru 2009 osvobodil všechny obviněné pro nedostatek důkazů. Nynější a předchozí verze vyšetřovatelů se liší jen v detailech.

Podle vyšetřovatelů zakázku na likvidaci novinářky dostal v létě 2006 čečenský obchodník Lom-Ali Gajtukajev, který pak do skupiny pachatelů zapojil plukovníka Pavljučenkova, tehdy náčelníka moskevské "sledovačky". Do vraždy byli zapleteni i sourozenci Machmudovovi a někdejší policista Sergej Chadžikurbanov. Pavljučenkov prý předal informace ze sledování reportérky Rustamu Machmudovovi, který pak vraždu prý spáchal.

Rustam Machmudov byl po letech skrývání koncem loňského května zatčen v Čečensku, koncem srpna pak byl zadržen i Pavljučenkov a následující měsíc byl Gajtukajev, již dříve odsouzený za zosnování vraždy jednoho podnikatele na Ukrajině, převezen do moskevské věznice.

Obhajoba dalších spoluobviněných se nyní pozastavuje nad propuštěním Pavljučenkova, kterému v případě odsouzení hrozí až doživotí. Prý jej obžaloba "uplácí" za lživé výpovědi.

Vyšetřování případu dosud není uzavřeno, naposledy bylo prodlouženo až do září.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků