Hlavní obsah
Edward Snowden Foto: Profimedia.cz

Snowden v Rusku požádal o tříleté prodloužení pobytu

Bývalý spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden, který v roce 2013 zveřejnil utajované informace o americké elektronické a telefonní špionáži a ukrývá se v Rusku, požádal v Moskvě o tříleté prodloužení pobytu. Agentuře Interfax to ve čtvrtek řekli jeho právníci. Dosavadní povolení mu vyprší tento měsíc.

Edward Snowden Foto: Profimedia.cz
Snowden v Rusku požádal o tříleté prodloužení pobytu

Dlouholetý spolupracovník americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) a Ústřední zpravodajské služby (CIA) před sedmi lety zveřejnil množství utajovaných informací, které odhalily značný rozsah americké elektronické a telefonní špionáže. Podle serveru WikiLeaks byli terčem odposlechů NSA i evropští státníci včetně německé kancléřky Angely Merkelové.

Stál i o azyl ve Francii

V USA byl Snowden obviněn ze špionáže a krádeže, hrozí mu 25 až 30 let vězení, případně doživotí. Před americkou spravedlností se nejprve skrýval v Hongkongu, v srpnu 2014 dostal povolení k pobytu v Rusku. Loni v září v rozhovoru s novináři uvedl, že by byl rád, aby mu francouzský prezident Emmanuel Macron udělil politický azyl. Francouzské úřady ale daly najevo, že k poskytnutí azylu nevidí žádný důvod.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků