Hlavní obsah
Slovinský ministr zahraničí Anže Logar Foto: Michal Krumphanzl, ČTK

Slovinští ministři porušili pravidla karantény, vyhazov jim ale nehrozí

Šéf slovinské diplomacie Anže Logar a jeho vládní kolega, ministr pro státní správu Boštjan Koritnik, čelí kritice, že porušili opatření proti šíření koronaviru. Podle slovinských médií se při čekání na výsledek koronavirového testu v rozporu s předpisy neuchýlili do karantény.

Slovinský ministr zahraničí Anže Logar Foto: Michal Krumphanzl, ČTK
Slovinští ministři porušili pravidla karantény, vyhazov jim ale nehrozí

Mezi občany, kteří jsou opakovaně vybízeni k dodržování vládních opatření, vyvolalo jejich chování vlnu nevole. Pro premiéra nicméně jejich přešlap není důvodem pro odvolání, uvedla v úterý agentura APA.

"Demisi po nikom nepožaduji. Vláda pracuje nonstop a také dělá chyby. Zvlášť proto, že každý ministr má dvakrát tolik práce," uvedl předseda vlády Janez Janša.

Místo do karantény zavítal do národní galerie

Rutinní test odhalil u Logara v pátek po návratu ze služební cesty koronavirus. Zatímco čekal na výsledek, navštívil podle médií národní galerii a setkal se zde s její ředitelkou.

Podle vládního mluvčího Jelko Kacina se jednalo o rutinní test, kterému u ministra nepředcházely žádné příznaky nemoci covid-19. "Nikdo nečekal, že bude pozitivní, ale vyšlo najevo, že byl. Od té doby se nachází v izolaci," uvedl v pondělí Kacin s tím, že po obdržení výsledku testu Logar přerušil veškerou svou činnost.

Druhý ministr šel do salonu krásy

Podle doporučení slovinského Institutu pro veřejné zdraví (NIJZ) by se měl každý vyhýbat kontaktu s lidmi, zatímco čeká na výsledek testu. Podle slovinského tisku stejné doporučení porušil také Koritnik, který při čekání na výsledek doprovázel svou partnerku do salonu krásy. Na rozdíl od Logara mu test vyšel negativně. Občanům se za svou lehkomyslnost omluvil, současně však uvedl, že nikoho neohrozil a ani neporušil žádná pravidla.

Zmíněná dvojice není podle APA jediná, které se vyčítají přešlapy v době koronavirové krize. Sám šéf NIJZ Milan Krek byl minulý týden spatřen na benzinové pumpě bez roušky, tuto ochrannou pomůcku je přitom povinné nosit i venku. I on se veřejně omluvil, přičemž chybu připsal únavě. Bez roušky v září zachytily televizní kamery také ministryni školství Simonu Kustecovou, což vzbudilo značné pohoršení, neboť tehdy již platila povinnost nosit roušku pro starší žáky i během výuky. Přední epidemioložka v zemi Bojana Beovičová ji kritizovala, že jde lidem špatným příkladem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků