Hlavní obsah
Slovenský ministr zdravotnictví Marek Krajčí Foto: Profimedia.cz

Slováci chtějí hodně přitvrdit. Zvažují, že by povolení vyjít ven vydával lidem stát přes SMS

Výjimky ze zákazu vycházení by se na Slovensku mohly udělovat na základě SMS zpráv. V pondělí tuto možnost nastínil slovenský ministr zdravotnictví Marek Krajčí, který připustil, že současná forma lockdownu nezabírá a v nemocnicích nadále roste počet pacientů s covidem-19. Krajčí označil pandemickou situaci na Slovensku za vážnou.

Slovenský ministr zdravotnictví Marek Krajčí Foto: Profimedia.cz
Slováci chtějí hodně přitvrdit. Zvažují, že by povolení vyjít ven vydával lidem stát přes SMS

„Nejsem si jist, dokdy to nemocnice zvládnou,“ přiznal Krajčí. Ministr připustil, že moc možností na zpřísnění opatření už není. Jednou z nich by mohlo být zavedení striktnějšího zákazu vycházení, výjimky by se udělovaly pomocí SMS zpráv.

„Lidé pošlou SMS zprávu s ohledem na nějakou výjimku, kterou budou požadovat, a centrála jim zašle zpět zprávu, která povolí porušit zákaz vycházení na určitý čas, který budou potřebovat pro tento úkon,“ přiblížil Krajčí.

Inspirace v Řecku

Tuto formu povolení ze zákazu vycházení bude potřeba domluvit s mobilními operátory a jeho dodržování by kontrolovala policie. Krajčí řekl, že podobný systém uplatňovalo Řecko, kterým se chce Bratislava inspirovat. Návrhem se bude v úterý zabývat pandemická komise slovenské vlády.

Vicepremiérka Veronika Remišová z nejmenší vládní strany Za lidi se okamžitě postavila proti tomuto návrhu a označila to za zásah do soukromí občanů. Podle Remišové by kabinet měl prosazovat raději nošení respirátorů místo roušek.

Na Slovensku v uplynulém dni zaznamenali 444 nových případů nákazy koronavirem a 69 úmrtí na koronavirus . V nemocnicích je 3335 pacientů s potvrzeným covidem-19, z toho 270 na JIP a 316 na plicní ventilaci. Celkově bylo v zemi dosud pozitivně testováno 250 357 lidí a od začátku pandemie na Slovensku zemřelo 4711 lidí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků