Hlavní obsah
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg Foto: Yves Herman, Reuters

Šéf NATO varoval Kosovo, aby se nepokoušelo vybudovat vlastní armádu

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg varoval před plánem Kosova vybudovat si vlastní armádu. Schválením úterního návrhu zákona kosovského prezidenta o vyzbrojení by podle Stoltenberga mohlo vzrůst napětí.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg Foto: Yves Herman, Reuters
Šéf NATO varoval Kosovo, aby se nepokoušelo vybudovat vlastní armádu

„Mluvil jsem s (prezidentem) Hashim Thaçim a (premiérem) Isou Mustafou, abych jim tlumočil vážné obavy spojenců v NATO. Jasně jsem řekl, že takové jednostranné kroky jsou neužitečné. Zároveň jsem kosovské úřady vyzval, aby zůstaly v úzkém kontaktu s Bělehradem,” prohlásil Stoltenberg.

Prezident Thaçi navrhuje, aby se dosavadní, lehce vyzbrojené Kosovské bezpečnostní síly (KSF) přeměnily v pravidelnou armádu. KSF mají nyní zhruba 4000 příslušníků a dalších 2500 záložníků. Podle Thaçiho plánu by se početní stav pravidelných ozbrojených sil měl zvýšit na 5000 příslušníků a 3000 záložníků.

Návrh už vyvolal negativní reakci srbského premiéra Aleksandara Vučiče. Bělehrad stále odmítá uznat jednostranně vyhlášenou nezávislost Kosova a má v tom podporu například Ruska a Číny. S vytvořením regulérní armády Kosova, jehož obyvatelstvo tvoří z přibližně 90 procent Albánci, nesouhlasí srbská menšina a její poslanci v zákonodárném sboru.

Kosovské bezpečnostní síly vznikly v roce 2009 s tím, že mají být multietnickým bezpečnostním sborem, který se bude zpočátku zapojovat především do civilních krizí či naléhavých situací.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků