Hlavní obsah
Německý ministr vnitra Horst Seehofer Foto: Michaela Rehle, Reuters

Seehofer hrozí zavřením hranic, migranti by tak mohli končit v Česku

V Německu se vyhrocuje spor mezi kancléřkou Angelou Merkelovou (CDU) a ministrem vnitra Horstem Seehoferem (CSU) o vracení části migrantů přímo z hranic spolkové republiky. Snahy Seehofera, který už hrozí i jednostrannými kroky, by mohly vést k tomu, že by Německo vracelo běžence například přímo na hranicích s Rakouskem nebo Českem.

Německý ministr vnitra Horst Seehofer Foto: Michaela Rehle, Reuters
Seehofer hrozí zavřením hranic, migranti by tak mohli končit v Česku

Seehofer ve čtvrtek podle německých médií dokonce pohrozil tím, že rozhodnutí vracet běžence přímo z hranic učiní sám bez ohledu na kancléřku.

Ministra hlasitě podporuje jeho Křesťanskosociální unie, zatímco za Merkelovou se ve čtvrtek postavilo vedení sesterské Křesťanskodemokratické unie.

Již několikátá pře obou politiků ohledně migrace se týká Seehoferových plánů vracet hned na německých hranicích zpět běžence, kteří už byli registrováni v jiném státu EU, ve Švýcarsku nebo v Norsku.

Zatímco německé právo s takovým postupem obecně počítá, podle některých odborníků by odporoval evropským předpisům, a proto se proti němu staví i Merkelová, která v oblasti migrace požaduje celoevropská řešení.

Dvojice politiků konzervativní unie CDU/CSU, která Německu vládne ve velké koalici se sociální demokracií (SPD), se ve středu večer pokusila dobrat kompromisu, což se jim ale nepodařilo, i když oba přišli s upravenými návrhy.

Rozhodnu sám, hrozí Seehofer

Další návrh ve čtvrtek představilo vedení CDU. Počítá s tím, že by Německo přímo ze svých hranic posílalo zpět migranty, jejichž žádost o azyl už byla ve spolkové republice dříve zamítnuta. Zároveň ale křesťanští demokraté vyjádřili podporu kancléřce a jejím snahám vyhnout se jednostranným krokům.

Je podle nich nutné o vracení uprchlíků vyjednávat s ostatními zeměmi EU. Za Merkelovou, která chce čas do summitu EU na konci června, v zásadě stojí také koaliční sociální demokraté.

Naproti tomu politici CSU, které na podzim čekají zemské volby v Bavorsku, a proto chtějí v oblasti migrace působit rozhodně, už ztrácejí trpělivost.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků