Hlavní obsah
Spolkový ministr zemědělství Horst Seehofer Foto: Michael Dalder, Reuters

Bavorská Křesťanskosociální unie (CSU), sesterská strana vládních křesťanských demokratů (CDU) kancléřky Angely Merkelové, má od soboty nového předsedu. Spolkový ministr zemědělství Horst Seehofer (59) se v neděli tudíž volbou v zemském sněmu stane novým bavorským premiérem v koaliční vládě s liberální FDP. Seehofer tak nahradí odstupujícího Günthera Becksteina (64).

Spolkový ministr zemědělství Horst Seehofer Foto: Michael Dalder, Reuters
Seehofer bude bavorským premiérem v koalici s FDP

Na mimořádném sjezdu v Mnichově v sobotu si nový šéf CSU, který neměl protikandidáta, připsal hlasy 786 z 870 delegátů, tedy více než 90 procent. V čele strany vystřídal Erwina Hubera (63), jenž oznámil svou rezignaci minulý měsíc, tři dny po nejtěžším volebním debaklu CSU za posledních padesát let.

„Chci svůj úřad pojmout jako službu Bavorsku, jako službu lidem. Politika není vychutnávání si moci, nebo kariérní vzestup. Moje zaměstnání možná bude v Mnichově, ale svou bojovnost zapojím také v Berlíně,“ slíbil Seehofer, jehož pozici v CSU loni oslabil skandál s nemanželským dítětem.

Sjezd rovněž schválil koaliční smlouvu s FDP, která mj. zmírnila protikuřácký zákon, takže kouřit se bude znovu smět v restauracích s kuřáckými kouty, na diskotékách, v pivních stanech na Oktoberfestu i v malých jednomístných barech, pokud se za kuřácké prohlásí.

FDP působila takřka padesát let v Bavorsku jako opoziční strana. CSU si naopak od šedesátých let udržovala absolutní většinu, o kterou přišla v zemských volbách letos 28. září, když ztratila 17 procent voličů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků