Hlavní obsah
Centrum Drážďan Foto: Robert Michael/dpa-Zentralbild/ZB/dpa/Alamy Live News, Profimedia.cz

Saská ministryně chce omezit jednodenní výjimku pro Čechy

Saská ministryně zdravotnictví Petra Köppingová by kvůli nepříznivé koronavirové situaci chtěla zpřísnit podmínky přeshraničního styku s Českou republikou. Saská vláda se ale prozatím k tématu staví váhavě. Napsal to saský deník Sächsische Zeitung.

Centrum Drážďan Foto: Robert Michael/dpa-Zentralbild/ZB/dpa/Alamy Live News, Profimedia.cz
Saská ministryně chce omezit jednodenní výjimku pro Čechy

Češi mohou do Saska vyjet na jeden den, což mnoho z nich využívá pro nákupy. Do země jezdí také sportovci, kteří v tuzemsku nemohou trénovat.

Podle deníku ale roste mezi Sasy s těmito návštěvami mezi obyvateli nespokojenost.

"Mým doporučením je vzhledem k epidemické situaci omezit malý pohraniční styk, tedy tankování a nakupování," navrhuje Köppingová. Zda k takovému rozhodnutí saská vláda přikročí, není jisté. "Vláda (Saska) nechce v zájmu našeho hospodářství a volného pohybu pracovních sil žádnou novou uzavírku hranic s Českem a Polskem," uvedl mluvčí saské vlády Ralph Schreiber.

Německo sice Českou republiku považuje za epidemicky rizikovou oblast a překračování hranic podmiňuje karanténou a následnými negativními testy, Sasko ale díky vysoké míře autonomie k tomuto celoněmeckému opatření přijalo výjimky. Do Saska je tak z Česka možné vstoupit na 24 hodin, Němci pak mohou v Česku zůstat až 48 hodin.

Na jaře Češi zavřeli

Lidé v Sasku poukazují na to, že opatření mezi Českem a Saskem jsou nevyvážená, neboť Česko upravilo podmínky vstupu ze zahraničí, kdy od 22. října prakticky zakázalo turistické cesty do země, ale Češi dál do Saska jezdí.

Mezi Sasy je patrná i hořkost kvůli tomu, jak se Češi zachovali na jaře, kdy ze dne na den uzavřeli hranice s Německem. V té době byla koronavirová situace v Česku výrazně lepší než v Německu, nyní je tomu naopak. Uzavření hranic tehdy kritizoval i saský premiér Michael Kretschmer, který nyní zdůrazňuje, že takovému scénáři je nutné předejít.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků