Hlavní obsah
Italský ministr vnitra Matteo Salvini Foto: Remo Casilli, Reuters

Salvini chce zakázat humanitárním lodím vstup do italských vod

Italský ministr vnitra Matteo Salvini oznámil, že připravuje zákaz vstupu do italských výsostných vod pro humanitární lodě, které zachraňují migranty u libyjských břehů. Tvrdí, že tyto lodě podporují nezákonnou migraci, napsala agentura AFP.

Italský ministr vnitra Matteo Salvini Foto: Remo Casilli, Reuters
Salvini chce zakázat humanitárním lodím vstup do italských vod

„Pracujeme na opatřeních, která omezí možnost vstoupit do italských (pobřežních) vod,“ uvedl Salvini, šéf protiimigrační strany Liga. Upřesnil, že nepůjde o „námořní blokádu“, ale o aplikaci „platných zákonů“.

Zdroje z ministerstva agentuře AFP sdělily, že resort ve spolupráci s ministerstvem infrastruktury a dopravy připravuje „standardní proceduru pro případ, že by (k Itálii) plula nějaká další loď neziskové organizace“.

Zdroje z italského ministerstva vnitra se odvolávají na 83. paragraf zákona, který reguluje vnitrozemskou a námořní plavbu a italský vzdušný prostor.

„Ministerstvo dopravy může omezit nebo zakázat tranzit či zakotvení obchodních lodí v (italských) teritoriálních vodách z důvodu veřejného pořádku,“ píše se v první části paragrafu. Druhá část uvádí jako důvody takového opatření ochranu životního prostředí a bezpečnost námořní dopravy.

Představitelé obou resortů chtějí zablokovat ty lodě směřující k Itálii, „které podporují nezákonnou migraci a mohou představovat ohrožení národní bezpečnosti“, dodaly resortní zdroje.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků