Hlavní obsah
Bývalý technický ředitel NSA William Binney vypovídá při parlamentním vyšetřování. Foto: Thomas Peter, Reuters

S masovým sledováním začali Američané po 11. září 2001

Americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA) zahájila svůj program masového sledování elektronické komunikace několik týdnů po teroristických útocích z 11. září 2001. Od té doby se snaží získat co nejvíce informací o každém jednotlivci na světě, řekl ve čtvrtek v německém parlamentu bývalý pracovník NSA William Binney.

Bývalý technický ředitel NSA William Binney vypovídá při parlamentním vyšetřování. Foto: Thomas Peter, Reuters
S masovým sledováním začali Američané po 11. září 2001

„Chtějí mít informace úplně o všem. Je to opravdu totalitární přístup, který byl dosud k vidění pouze u diktátorů,” řekl Binney ve zvláštním výboru Spolkového sněmu, který prověřuje činnost NSA v Německu. Podle Binneyho NSA tímto způsobem špehovala cizince i Američany, přestože jí americká ústava sledování občanů USA zakazuje.

Binney také uvedl, že z NSA odešel právě kvůli sledovacímu programu, který tajná služba spustila v polovině října 2001. Předtím pro ni pracoval 30 let, před odchodem byl jejím technickým ředitelem.

Německá vláda pod palbou

Členové parlamentního výboru také kritizovali přístup vlády k prověřování toho, jaký byl rozsah činnosti NSA v Německu. Předseda výboru Patrick Sensburg z vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) si v rozhovoru v televizi ARD postěžoval, že dokumenty poskytnuté kabinetem byly cenzurovány: „Nejsme spokojeni s tím, že mnoho míst v dodaných materiálech bylo začerněno.”

Nedostatečnou součinnost německé vlády kritizoval i člen výboru za opoziční Zelené Konstantin von Notz. „Je tu snaha nejrůznějšími opatřeními sabotovat snahu výboru o prošetření záležitosti. Tak to být nesmí.”

Exředitel NSA William Binney

Foto: Thomas Peter, Reuters

Zelení už dříve kritizovali německou vládu za to, že odmítla poskytnout azyl bývalému analytikovi NSA Edwardu Snowdenovi. Poslanci si od něj slibovali získání rozsáhlých informací o činnosti americké tajné služby v Německu. Snowden, který je v Rusku, ale odmítá do Německa přijet, pokud nebude mít záruku, že ho Berlín nevydá do Spojených států.

Washington vydal na Snowdena zatykač, protože Snowden loni médiím vyzradil informace o sledovacím programu NSA. Z jeho materiálů vyplynulo, že tajná služba monitorovala elektronickou komunikaci statisíců lidí po celém světě a zaměřovala se i na přední představitele států včetně kancléřky Angely Merkelové a jejího předchůdce Gerharda Schrödera. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků