Hlavní obsah
Plastové nádobí. Ilustrační foto Foto: Novinky

S jednorázovými plastovými výrobky je konec, rozhodla Unie

Státy Evropské unie se dohodly na zákazu plastových výrobků na jedno použití. Shodu ve středu oznámila rakouská ministryně životního prostředí Elisabeth Köstingerová, jejíž země Unii předsedá, a v tiskové zprávě také Rada EU.

Plastové nádobí. Ilustrační foto Foto: Novinky
S jednorázovými plastovými výrobky je konec, rozhodla Unie

Zákaz vybraných jednorázových plastových výrobků tento měsíc podpořil Evropský parlament (EP), což spolu se středečním souhlasem zemí EU otevírá cestu ke konečné dohodě na tom, jak v Unii plastový odpad omezit.

Köstingerová doplnila, že země EU se na diplomatické úrovni dohodly potřebnou dvoutřetinovou většinou. Rakouská ministryně rozhodnutí označila za významný krok k budoucnosti bez plastů. Rakouský kompromisní návrh byl podle diplomatických informací přijatelný také pro Českou republiku.

Konec brček

Zákaz by se měl týkat například plastového nádobí, příborů, brček, tyčinek do uší nebo tyček k balonkům. U těchto předmětů chce Evropská komise (EK) od roku 2021 zabránit tomu, aby se dostaly na trh, neboť se domnívá, že pro ně existují cenově přijatelné alternativy v ekologičtějším provedení.

Členské státy se shodly na tom, že komise má připravit návod, které výrobky přesně bude možné označovat za jednorázově použitelné.

Země také navrhují silnější odpovědnost nejen výrobců, kteří by měli platit náklady za likvidaci plastových odpadků, ale také těch firem, které podobné zboží do Evropy dovážejí.

Europarlament svou pozici k návrhu Komise odhlasoval 24. října. Rozhovory o konečné podobě směrnice by měly začít 6. listopadu.

Když Evropská komise zákaz jednorázových plastových výrobků v květnu navrhovala, připomínala, že podobné předměty tvoří asi 70 procent všech odpadků v mořích.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků