Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Rusové chtějí zakázat jehovisty, mají je za extremisty

Ruské ministerstvo spravedlnosti pozastavilo činnost náboženské společnosti Svědkové Jehovovi v celé zemi a požádalo soud, aby zakázal tuto organizaci jako extremistickou. Oznámila to ruská média. Nejvyšší soud má přijmout konečné rozhodnutí o zákazu 5. dubna.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Rusové chtějí zakázat jehovisty, mají je za extremisty

„Kdyby nejvyšší soud rozhodl ve prospěch ministerstva, mělo by to pro svědky Jehovovy v Rusku katastrofální následky,” uvádí se na webu organizace.

Každý z více než 170 tisíc jehovistů v Rusku „by mohl být trestně stíhán pouze za to, že se účastní náboženských setkání, čte si s ostatními bibli nebo mluví s lidmi o své víře”. Jehovisté v Rusku oficiálně působí od roku 1991.

Jehovisté viní pravoslavnou církev

Interfax připomněl, že činnost jehovistů je pravidelně předmětem pozornosti úřadů po celém Rusku, v řadě regionů a měst už byla tato náboženská společnost zakázána, například v Samaře, Orlu, Belgorodu či Birobidžanu.

Sami jehovisté často viděli v pozadí ústrků vlivnou pravoslavnou církev, úzce spjatou s ruským státem.

„Při všech soudních procesech proti svědkům Jehovovým bylo vidět, že soud nedopřál sluchu obhajobě a stanul na straně prokuratury či ministerstva spravedlnosti,” řekl ruské redakci BBC mluvčí ruských jehovistů Jaroslav Sivulskij, podle kterého není k zákazu žádný důvod.

Daně platíme, zlobí se svědci

„Snažíme se vysvětlit lidem, že nejsme žádní extremisté. Jsme řádní občané, platíme daně a dodržujeme zákony, a tak obvinění z extremismu je prostě absurdní,” řekl.

Náboženská společnost původně vznikla v USA, pod názvem Svědkové Jehovovi působí od roku 1931.

Proč „Jehova”?

Jehovisté tvrdí, že boží jméno je Jehova. To ale vzniklo chybným čtením hebrejského vyjádření božího jména souhláskami JHVH (יהוה), které židé z úcty nevyslovují. V písmu do něj doplňují samohlásky z náhradního slova Adonai (můj pán), které pak i čtou. Kdo ale tuto židovskou tradici nezná, čte boží jméno jako JeHoVaH („a” se v nepřízvučné slabice mění v „e”).

Jehovisté ale navzdory této skutečnosti mají za to, že používání jména Jehova je výrazem důvěrného vztahu k bohu. Za chybu naopak označují opisné tvary, jakým je například tradiční český překlad slovem Hospodin.

Anketa
Jsou vám jehovisté sympatičtí?
Ano
14 %
Ne
86 %
Celkem hlasovalo 1932 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků