Hlavní obsah
Policejní vyšetřovatelé u koncertní haly Bataclan v Paříži Foto: Reuters

Rodiny obětí pařížských atentátů nedostanou od státu odškodnění

Pozůstalí po obětech pařížských atentátů z listopadu 2015, při nichž tři islamistická komanda zabila celkem 130 lidí, nedostanou od státu žádné odškodnění. Rozhodl o tom francouzský správní soud.

Policejní vyšetřovatelé u koncertní haly Bataclan v Paříži Foto: Reuters
Rodiny obětí pařížských atentátů nedostanou od státu odškodnění

Soud zamítl žalobu rodin zavražděných na stát, který podle stěžovatelů nedokázal zajistit bezpečnost jejich blízkých.

Podle soudu se nepodařilo prokázat, že by se stát v této souvislosti dopustil nějakého závažného pochybení. Pozůstalí tvrdí, že úřady pachatele nedostatečně sledovaly, ačkoli teroristé figurovali na listině osob podezřelých z radikálních postojů.

Bataclan nebyl terč

Soud ale argumentoval, že v příslušné databázi jsou tisíce záznamů a že neexistovaly žádné indicie, které by poukazovaly na zvláštní nebezpečnost konkrétních osob. Kromě toho pachatelé připravovali pařížské atentáty v Belgii a Sýrii.

Soudci také rozhodli, že policie se nedopustila žádné chyby, když nepřijala u hudebního klubu Bataclan žádná mimořádná bezpečnostní opatření. Příbuzné rozzlobilo i to, že v době útoku nezasáhla speciální jednotka, která byla nablízku. [celá zpráva]

Tajné služby sice v srpnu 2015 disponovaly informací, že některý z kulturních podniků patří mezi cíle teroristů. Nic prý ale nenaznačovalo, že má jít právě o Bataclan.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků