Hlavní obsah
Rudolf August Oetker Foto: Profimedia.cz

Rodinná firma Oetkerů měla hodně blízko k nacistům

Dva šéfové německé potravinářské firmy Dr. Oetker měli blízko k nacistům, jeden podporoval Hitlera a druhý byl příslušníkem jednotek Waffen SS. Uvedl to ředitel August Oetker v souvislosti s novou knihou o historii firmy.

Rudolf August Oetker Foto: Profimedia.cz
Rodinná firma Oetkerů měla hodně blízko k nacistům

„Můj otec byl nacionální socialista,“ řekl 69letý August Oetker v rozhovoru pro týdeník Die Zeit. Podle něj otec Rudolf August Oetker, který zemřel v roce 2007, vstoupil do NSDAP v třicátých letech. Byl ovlivněn svým otčímem Richardem Kaselowskym, který vedl firmu před ním a podporoval Hitlera.

O minulosti August Oetker věděl, ale s otcem se o ní nebavil: „Nechtěl o těch časech mluvit. Říkal děti, nechte mě na pokoji.“

Rudolf Oetker

Foto: Profimedia.cz

Vydání knihy Dr. Oetker a nacionální socialismus, která se na trhu objeví příští týden, uvítal: „Cítím, že nyní známe fakta, mlha byla rozptýlena.“

Dodal také, že i po roce 1945 byl jeho otec nakloněn pravicovým postojům. V šedesátých letech věnoval rodnému Bielefeldu galerii a přál si, aby uchovávala památku na jeho otčíma. Studenti v Bielefeldu protestovali, ale jméno Richarda Kaselowského zůstalo na domě třicet let, než se k moci dostali socialisté se zelenými. Když jméno v roce 1998 odstranili, Rudolf August Oetker odvezl všechny obrazy, které galerii zapůjčil.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků