Hlavní obsah
Řecký parlament, který odsouhlasil nový název Makedonie. Foto: Michael Varaklas, ČTK/AP

Řecký parlament schválil dohodu o změně názvu Makedonie

Řecký parlament schválil po několikadenní diskusi 153 hlasy dohodu o změně názvu sousední Makedonie. Proti bylo 146 zákonodárců, napsala agentura DPA. Spor o jméno severního souseda dlouhodobě komplikoval vzájemné vztahy. Loni obě země uzavřely kompromis, na jehož základě bude nové pojmenování státu znít Republika Severní Makedonie, zkráceně Severní Makedonie.

Řecký parlament, který odsouhlasil nový název Makedonie. Foto: Michael Varaklas, ČTK/AP
Řecký parlament schválil dohodu o změně názvu Makedonie

O dohodě měli řečtí poslanci původně hlasovat už ve čtvrtek. Kvůli velkému počtu zájemců o účast v debatě ale na hlasování došlo až v pátek. Řecký premiér Alexis Tsipras čelil kritice, že podporou dohody zradil národní zájmy. Přišel kvůli tomu také o koaličního partnera.

Přejmenování balkánské země má ukončit spory s Řeckem, jehož součástí je i severní provincie Makedonie. Atény trvaly na změně názvu od začátku 90. let, kdy země vyhlásila nezávislost na Jugoslávii, a blokovaly kvůli tomu zahájení rozhovorů o přistoupení bývalé jugoslávské republiky k EU i její členství v NATO.

Spory trvající čtvrt století

Atény si pojmenování bez přívlastku vyhrazují pro část svého území, protože se považují za dědice antické Makedonie. Ta víceméně zabírala území, jež dnes připadá Řecku, v pozdějších staletích však oblast nazývaná Makedonie zasahovala na území bývalé jugoslávské republiky, ale i do Bulharska, Albánie a Srbska.

Vztahy obou zemí se začaly zlepšovat v létě 2017 po nástupu nové makedonské vlády vedené sociálním demokratem Zoranem Zaevem. Atény byly ochotné přistoupit na jméno sousedního státu s použitím Makedonie, ale doplněný přívlastkem.

Dohoda s Řeckem již otevřela Makedonii cestu do NATO, které zemi pozvalo do svých řad na summitu konaném 12. července v Bruselu. Rozhovory o vstupu do Evropské unie by podle očekávání měly začít letos na jaře.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků