Hlavní obsah

Řecko škrtá, kde může. Ruší veřejnoprávní televizi i rozhlas

Řecká vláda se rozhodla v rámci úsporných opatření zásadně omezit výdaje na veřejnoprávní televizi a rozhlas ERT. Vládní mluvčí stanici nazval útočištěm pro plýtvání. ERT přestala vysílat v úterý večer. Pracovníci, kteří skončí na dlažbě, ve středu před sídlem ERT protestovali. Vláda plánuje stanici později znovu spustit, její struktura však má být výrazně zjednodušená.

Řecko škrtá, kde může. Ruší veřejnoprávní televizi i rozhlas

„ERT je příklad výjimečné neprůhlednosti a neuvěřitelné rozhazovačnosti. To teď končí,“ prohlásil mluvčí vlády Simos Kedikoglou.

„Jsme v šoku a naštvaní. Nemůžu akceptovat to, že v Řecku, kde je demokracie, nebude veřejné vysílání,“ řekla BBC Odin Linardatouová ze zahraniční redakce.

Propuštěno bude všech 2500 zaměstnanců. Dostanou odstupné a poté, co bude televize restrukturalizována, můžou požádat o práci v ní.

Rozhodnutí vlády vyvolalo pobouření nejen mezi zaměstnanci státní televize a rozhlasu, ale také u části veřejnosti. Ve středu před ústředím ERT v Aténách protestovaly tisíce lidí. Odbory aténských novinářů vyzvaly k 48hodinové protestní stávce.

Studio řecké veřejnoprávní televize ERT

Foto: John Kolesidis, Reuters

Veřejnoprávní rozhlas v Řecku začal vysílat v roce 1938. Obyvatelé na provoz ERT, kterou tvoří tři televizní programy a několik celostátních i regionálních rozhlasových stanic, přispívají měsíčním poplatkem 4,30 euro (110 korun). Roční náklady na provoz ERT činily zhruba 300 miliónů eur (7,7 miliardy korun), uvedla ČTK.

Řecko zabředlo do dluhů a bankrot odvracelo mezinárodními půjčkami, jejichž podmínkami bylo zavedení výdajových škrtů a privatizace.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků