Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Razie v Česku a dalších zemích mířily na podvodníky s emisními povolenkami

Policejní složky několika zemí Evropské unie včetně České republiky podnikly sérii zásahů a dalších opatření v souvislosti s vyšetřováním daňových úniků při obchodu s povolenkami na emise oxidu uhličitého. Tři lidé byli zadrženi v Německu a jeden v Británii, uvedla v pátek agentura Reuters s odvoláním na německou prokuraturu ve Frankfurtu nad Mohanem.

Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
Razie v Česku a dalších zemích mířily na podvodníky s emisními povolenkami

"Zátahy a další opatření se uskutečnily v Británii, Dánsku, Belgii, Finsku, Nizozemsku, Norsku, Portugalsku, České republice a na Kypru," citovala agentura mluvčího frankfurtské prokuratury. Koordinovaná akce se kromě daňových úniků týká i vyšetřování praní špinavých peněz.

Mluvčí české kriminální policie Pavla Kopecká i mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek zátah na daňové úniky z povolenek na emise nepotvrdili. Oba řekli, že o akci nevěděli.

Frankfurtský vrchní státní zástupce Günter Wittig serveru Focus Online řekl, že v Německu provedlo ve středu asi tisíc policistů prohlídky ve více než 230 bytech a kancelářích po celé zemi, mezi nimi i v centrále největší německé banky Deutsche Bank ve Frankfurtu nad Mohanem.

Jde o miliardové škody

Vyšetřování se zaměřuje proti zhruba 150 podezřelým z asi 50 společností. Daňovými úniky při obchodech s emisními povolenkami údajně způsobili škody za nejméně 180 milionů eur (4,6 miliardy korun).

Podle Wittiga jsou mezi podezřelými převážně firmy, které vznikly před nedávnem už s nezákonnými úmysly. Žádná významná společnost mezi nimi prý není. Vyšetřování v Deutsche Bank není podle něj vedeno proti instituci, ale sedmi jejím spolupracovníkům, kteří se zabývali obchody s emisními certifikáty.

Podle Reuters mají úřady jen v Británii v hledáčku 50 podezřelých.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků